Serwis samochodowy - wymiana opon i wulkanizacja

Serwis samochodowy obejmuje całokształt działań i czynności kontrolnych, naprawczych oraz gwarancyjnych, dotyczących bezpieczeństwa użytkowania i stanu technicznego oraz wyglądu naszego auta. Wśród proponowanych przez takie serwisy usług jedną z najważniejszych miejsc zajmuje wymiana opon i ich wulkanizacja. To bardzo istotne procesy, dzięki którym zwiększa się wymiernie bezpieczeństwo na drogach.

Rola wymiany opon

Jest kilka podstawowych powodów, dlaczego sezonowa wymiana ogumienia w naszych samochodach jest istotna. Przede wszystkim względy bezpieczeństwa. Po pewnym okresie każda, nawet najdroższa i pochodząca od najbardziej renomowanych producentów, opona staje się po prostu bezużyteczna. Pojawiają się na niej rozmaite uszkodzenia mechaniczne, pęknięcia i zarysowania powodowane czynnikami zewnętrznymi, co przekłada się bezpośrednio na przyczepność auta na drodze. Zwłaszcza podczas zimy, gdy jezdnia zmienia się pod wpływem warunków klimatycznych w istne lodowisko, jazda na oponach wyeksploatowanych grozi poważnym niebezpieczeństwem. Dlatego tak ważna jest właśnie zmiana opon z zimowych na letnie i vice versa, zwłaszcza na terenach gdzie często występują opady deszczu czy śniegu. Skorzystaj z usług https://auto-klinika.pl/

Widoczna utrata przyczepności jest najbardziej oczywistym objawem zużycia lub łysienia opon. Należy zatem na bieżąco kontrolować stan naszych opon i zacząć reagować już wtedy, gdy guma staje się sucha i twarda, a małe nacięcia na bieżniku zaczynają zanikać. Opony należy bezwzględnie wymieniać, zanim osiągną kryzysowy stan łysienia.

Rola wulkanizacji opon

Poza konieczną, regulowaną w przepisach obowiązującego prawa, wymianą opon równie ważnym procesem przeprowadzanym w ramach serwisu auta jest wulkanizacja.

Choć większości termin też kojarzy się po prostu z naprawą uszkodzonych opon, to jednak pierwotnie wulkanizacja oznaczała proces chemiczny polegający na cieplnej obróbce kauczuku, wskutek czego otrzymywana była sama guma. To amerykański wynalazca i przedsiębiorca Charles Goodyear w roku 1839 jako pierwszy doprowadził z powodzeniem ten proces do końca, za co zresztą został później odznaczony francuskim Krzyżem Legii Honorowej. Jako ciekawostkę dodajmy, że sama nazwa powstała od imienia rzymskiego boga Wulkana - patrona ognia i rzemiosł metalurgicznych. Tyle historia...

Wracając do meritum, wulkanizacja w dzisiejszym znaczeniu tego słowa, to podstawowy zabieg serwisowy, który ma na celu usuwanie uszkodzenia opony za pomocą dwóch metod. Pierwsza z nich, metoda na ciepło, jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż wymaga użycia specjalnych form, w celu przywrócenia pierwotnego kształtu opony. Jest rzadziej używana, ale za to dzięki niej można usunąć boczne uszkodzenia opon, co nie jest osiągalne w przypadku metody drugiej, na zimno. Ta metoda jest z kolei nowocześniejsza i przeprowadzana w całości chemicznie, z dużą oszczędnością czasu. Zalecana jest jednak tylko w wypadku mniejszych uszkodzeń ogumienia, a i uzyskiwany efekt pozostaje na krócej. W ramach wulkanizacji wykonuje się również bieżnikowanie opon, czyli nałożenie na zużyty bieżnik nowej warstwy gumy.