Lakierowanie samochodu - praca, która robi wrażenie

Dla wielu osób lakiernia samochodowa to podmiot, który specjalizuje się w przemalowywaniu karoserii i regenerowaniu znajdującego się na niej lakieru. Realizacja tych zadań jest w gruncie rzeczy najłatwiejsza, gdyż dotyczy sytuacji, w której auto nie jest uszkodzone. Jeśli jednak samochód jest po wypadku, to konieczna będzie tu pomoc również ze strony wyspecjalizowanego blacharza.

Konieczny mariaż

Nic więc dziwnego, że praktycznie każda, profesjonalna lakiernia samochodowa, współpracuje z blacharzem. Sama regeneracja lakieru to czynność niezwykle prosta, ale jeśli w grę wchodzi wymiana blach, to pojawia się problem. Zadaniem lakierni jest bowiem nie tylko ponowne pomalowanie tychże komponentów blacharskich, a następnie ich lakierowanie, lecz również uwzględnienie w tym wszystkim oryginalnej barwy samochodu. Dzięki temu wszystkie komponenty blacharskie auta tworzą ponownie jedną, kompletną całość.

Lakierowanie - co warto wiedzieć?

Tak naprawdę proces lakierowania pojazdu jest ostatnim, jaki ma miejsce po zakończeniu prac blacharskich. Lakiernik ma wtedy do czynienia z pojazdem kompletnym, w którym jedynie co pozostało, to pomalowanie i lakierowanie blach. Doświadczony lakiernik ma do dyspozycji kilka pistoletów lakierniczych, dzięki którym może łatwo rozprowadzić farbę i lakier po (być może nowej) powierzchni samochodu. Oczywiście w trakcie prac może być konieczne usunięcie poprzednich warstw lakierniczych i malarskich.

Nakładanie farby i czynności pomocnicze

Nakładanie powłoki malarskiej jest stosunkowo proste, ale w przypadku zastosowania pistoletów wymaga sporej dawki precyzji. Wszystkie żywotne komponenty auta muszą być wtedy zasłonięte przed oddziaływaniem farby, która - występująca w małych cząsteczkach - może poplamić lusterka, wnętrze pojazdu, a nawet szyby i tablicę rejestracyjną. Gdy już farba zostanie nałożona, należy poczekać na jej obeschnięcie. Proces ten trwa najczęściej do kilkunastu godzin i tak naprawdę stanowi najbardziej czasochłonny etap realizowanych prac. Co gorsza, proces ów trzeba czasami powtórzyć.

Nakładanie lakieru od A do Z

Gdy farba już wyschnie, konieczne będzie nałożenie lakieru. Na szczęście jest to proces znacznie krótszy, niż wspomniane malowanie. Lakier jest co prawda zwykle bezbarwny, ale również i on może zostać nałożony w sposób nieprawidłowy. Skutkiem tych błędów będą charakterystyczne grudki, jakie - przy nadmiarze lakieru - pojawiają się na pomalowanych blachach. Należy również pamiętać, aby lakierowana powierzchnia blacharska była całkowicie oczyszczona z wilgoci, pyłów i wielu innych zanieczyszczeń. Tak naprawdę lakierowanie powinno mieć miejsce w praktycznie sterylnych warunkach, gdyż w przeciwnym razie może ono doprowadzić do miejscowego uszkodzenia powierzchni lakierniczej i jej powolnego odchodzenia.

Podsumowując, przed każdym lakiernikiem ciąży olbrzymia odpowiedzialność. I to niezależnie od tego, czy osoba ta musi malować i lakierować rozbite wcześniej auto, czy też jedynie usuwa starą i nakłada nową powierzchnię lakierniczą. Wejdź na https://autolakiernik.pl/ po więcej szczegółów.