Apetyt na książkę - taki tytuł nosił cykl warsztatów przygotowywany przez Miejską Bibliotekę Publiczną z myślą o dzieciach, młodzieży i seniorach. W bogatym kalendarzu imprezy nie zabrakło spotkań z poczytnymi autorami literatury dla młodych czytelników m.in. Ewą Chotomską i Grzegorzem Kasdepke.

Latem odbył się cykl warsztatów, których adresatem były przede wszystkim dzieci. Najmłodsi czytelnicy wzięli udział w seansach edukacyjnych wyświetlonych w Mobilnym Planetarium. Dzieci nie tylko dowiedziały się, ale i zobaczyły, jak wyglądają planety znajdujące się w Układzie Słonecznym, jak zbudowana jest galaktyka, a był to zaledwie początek atrakcji przygotowanych w ramach projektu. Z kosmicznych przestworzy uczestnicy wrócili na Ziemię, a konkretnie do… cukierni. Tym razem w ramach warsztatów lizakowych dzieci zobaczyły, jak robi się te uwielbiane przez wszystkich słodycze.

Międzypokoleniowo w bibliotece

Na zakończenie lata odbyły się międzypokoleniowe warsztaty malowania kubków. Każdy mógł spróbować swoich sił w zdobieniu ceramiki. Jedni przyszli z gotowymi pomysłami w głowach, które z zapałem przelewali za pomocą farb na ceramiczne kubki, inni tworzyli „na gorąco”, na miejscu wymyślając kolejne elementy dekoracyjne i eksperymentując z kolorami.

Spotkania autorskie

Jesienią gośćmi biblioteki byli autorzy książek dla dzieci i młodzieży - Joanna Jagiełło, Grzegorz Kasdepke i Ewa Chotomska. Joanna Jagiełło zasłynęła przede wszystkim z debiutanckiej powieści „Kawa z kardamonem”, ale na uwagę zasługują wszystkie jej powieści. Młodzież i dorośli obecni na spotkaniu dowiedzieli się, jak wyglądają etapy pracy nad książką. Autorka opowiedziała o swoich początkach literackich, o tym skąd czerpie pomysły na kolejne historie, ile czasu zajmuje napisanie powieści. Pisarka wspólnie z młodzieżą dyskutowała o problemach wieku nastoletniego poruszanych w jej książkach: o pierwszej miłości, rozczarowaniach, problemach braku akceptacji wśród rówieśników, samobójstwach.

O swoich książkach oraz początkach kariery literackiej opowiadał także Grzegorz Kasdepke, jeden z najchętniej czytanych autorów książek dla dzieci. „Kacperiadę”, serię o Detektywie Pozytywce, książki o przygodach bliźniąt Kuby i Buby oraz Bodzia i Pulpeta znają wszyscy bez względu na wiek. Dlatego też na spotkanie z autorem przyszli zarówno najmłodsi czytelnicy, jak i ich starsze rodzeństwo i rodzice.

Tłumy na spotkanie przyciągnęła Ewa Chotomska, scenarzystka, pisarka, prezenterka. Współtwórczyni telewizyjnego programu dla dzieci Tik-Tak, w którym wcielała się w postać Ciotki Klotki. Autorka była również pomysłodawczynią zespołu Fasolki, dla którego do dziś pisze teksty piosenek. Jej książki - „Zając Poziomka”, „Pamiętnik Felka Parerasa”, „Czerwony wilczek” - są chętnie czytane przez najmłodszych czytelników. Ewa Chotomska opowiadała o swojej twórczości oraz twórczości swojej mamy, Wandy Chotomskiej.

Wokół japońskiego teatru

Zwieńczeniem projektu były warsztaty z teatrzykiem kamishibai, które poprowadziła Wioleta Bożek z bytomskiej fili Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach - partner projektu. Kamishibai jest starą japońską sztuką opowiadania. W języku japońskim „kami” oznacza papier, „shibai” to teatr. Kamishibai jest zatem teatrem ilustracji, którego podstawowymi elementami są: drewniana skrzynka „butai”, swoją formą przypominająca rozkładany teatrzyk oraz papierowe karty zawierające ilustracje do przedstawionych historii.

Zaprezentowano dzieciom dwie opowieści: „Szukając Marudka” oraz „Bajkę o złotym jajku”. Następnie uczestnicy przygotowali własne karty z ilustracjami do wybranych historii i zaprezentowali je w trakcie warsztatów. Literatura stała się tym samym inspiracją do dalszych twórczych działań.

„Apetyt na książkę” to projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.