Pomóc i zrozumieć dziecko z FASD - to tytuł konferencji zorganizowanej 21 grudnia w Skarpie Bytom w Rozbarku. Panel poświęcony tematyce związanej z diagnozą i terapią dzieci z zaburzeniami ze spektrum FASD zorganizowało Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

To już kolejne po konferencji dotyczącej AIDS/ HIV przedsięwzięcie bytomskiego ośrodka, na które zaproszono cenionych specjalistów zajmujących się tematyką ściśle związaną z codzienną pracą Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Tym razem uczestnicy spotkania skupili się wokół tematyki FAS/ FASD, czyli Płodowego Zespołu Alkoholowego/Spektrum Poalkoholowych Wrodzonych Zaburzeń Rozwojowych.

Konferencję rozpoczął wykład dr Teresy Jadczak-Szumiło, psychologa, pedagoga, cenionej specjalistki w dziedzinie tematyki FASD, przywiązania i neurorozwoju dzieci od lat zajmującej się diagnozą i terapią dzieci z zaburzeniami ze spektrum FASD. Podczas prelekcji omówiono przyczyny powstawania zaburzeń Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych.

Gościem konferencji była również dr n. med. Małgorzata Klecka, specjalistka diagnostyki FAS/FASD, prekursorka badań nad FAS w Polsce oraz współredaktorka polskiej wersji Kwestionariusza Waszyngtońskiego do diagnostyki FAS.

Dzieląc się swoim wieloletnim doświadczeniem, przybliżyła uczestnikom możliwości pomocy terapeutycznej. Uczestnikom konferencji zaprezentowano także modele pomocy dzieciom z FASD.

Całość konferencji zwieńczył wykład dotyczący wsparcia dla rodzin zarówno biologicznych, jak i adopcyjnych oraz zastępczych borykających się z problemem FASD. W konferencji udział wzięli m.in. przedstawiciele oświaty, służb mundurowych, MOPR, służby zdrowia oraz sądu rodzinnego.