Krystyna Jankowiak-Markwica, dotychczasowa dyrektorka Bytomskiego Centrum Kultury, pokieruje Wydziałem Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Od dziś /1 lutego/ nową szefową ma też Becek. Została nią dr Małgorzata Kamińska, była kierownik marketingu i PR oraz rzecznik prasowa Beceku.

Nowa naczelniczka Wydziału Kultury i Sportu z sektorem kultury związana jest od 28 lat. Swoją karierę zawodową rozpoczęła w 1994 roku w Dziale Imprez i Reklamy Opery Śląskiej, którym kierowała blisko 14 lat. Pracowała także na samodzielnych stanowiskach, była również tour managerem teatru.

Małgorzata Kamińska i Krystyna Jankowiak-Markwica, fot. W. Ciecieręga

Przez 5 lat pracowała w Urzędzie Miejskim w Bytomiu, w którym odpowiadała za realizację działań w zakresie upowszechniania kultury, sportu i turystyki m.in. organizowanie i współorganizowanie imprez kulturalnych w mieście, nadzór nad instytucjami kultury, realizację zadań w oparciu o procedury konkursowe, a przede wszystkim dotacje z rozwoju sportu. Funkcję dyrektorki Beceku pełniła od stycznia 2018 roku i to za jej kadencji instytucja przy pl. Karin Stanek przeszła reorganizację oraz generalny remont.

Odnowiono elewację budynku, wyremontowano część dachu, wiele pomieszczeń, dostosowano obiekt do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych. Powstały i zostały wyposażone dwie sale wielofunkcyjne, a budynek stał się przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. Remontu doczekało się także serce Beceku - scena, która zyskała nowe oświetlenie, nagłośnienie i mechanikę.

Nowa strategia na kulturę i sport

Krystyna Jankowiak-Markwica podkreśla, że niezbędne warunki organizacyjne dla rozwoju kultury i sportu to zespół ludzi czyli wykwalifikowane kadry, dostępne otoczenie administracyjno-prawne, rozwój infrastruktury, wspieranie instytucji oraz organizacji w ich roli integrowania społeczności lokalnej i pobudzania aktywności w taki sposób, by tworzyć jak najlepszą dostępną dla mieszkańców ofertę.

- Przed nami wiele zadań m.in. współtworzenie i opracowanie dokumentów wytyczających kierunki rozwoju zarówno dla kultury, jak i sportu w Bytomiu. Strategiczne myślenie i działanie bowiem powoduje podnoszenie jakości zarządzania, pomaga optymalizować finansowanie, co jest ogromnie ważne w kwestii środków publicznych - mówi Krystyna Jankowiak-Markwica, naczelniczka Wydziału Kultury i Sportu.

Jak zapowiada nowa szefowa Wydziału Kultury i Sportu, niezbędna jest analiza zadań, które są realizowane i ewaluacja dotychczasowych działań w kulturze i sporcie, ich aktualizacja, przedefiniowanie.

- Kultura i sport są ważnymi obszarami i mają ogromne znaczenie w budowaniu kapitału społecznego. Jestem nastawiona na współpracę partnerską samorządu, instytucji i organizacji pozarządowych, budowanie dobrych relacji całego środowiska kultury i sportu w naszym mieście, do czego niezbędna jest komunikacja - mówi Krystyna Jankowiak-Markiwca.

Nową szefową wydziału interesują także inwestycje, które sprzyjają rozwojowi, innowacyjności, szkolenia, tworzenie zrównoważonego modelu finansowania kultury i sportu ze środków publicznych, łączenie różnych możliwości, pozyskiwanie w ramach integracji środowisk i szeroko rozumianej współpracy dobrych praktyk i doświadczeń, rekomendacji odnoszących się do tych obszarów i ich adaptacja, upowszechnianie na gruncie miasta.

- Zostawiam Becek w dobrych rękach. Zespół, z którym pracowałam przez ponad cztery lata każdego dnia się rozwijał, nie było by to możliwe bez kreatywności i zaangażowania. Proces zmian, które przetoczyły się przez Becek, był ogromny, począwszy od generalnego remontu, po zmiany w organizacji pracy, budowanie zespołu i oferty kulturalnej. Ufam, że mimo trudności, które niesie pandemia, Becek będzie silny, pełen zaangażowania i wiary, że jak się chce to można, niejednokrotnie lepiej, więcej. Jest to instytucja, która daje poczucie dumy, docenienia, ale również impuls do rozwoju. Życzę Becekowi dalej wiatru w żaglach - mówi Krystyna Jankowiak-Markwica.

Becek na dobrym kursie

Małgorzata Kamińska doskonale zdążyła już poznać Becek, w którym od sierpnia 2019 roku pełniła funkcje kierownika marketingu i PR oraz rzecznika prasowego.

- Becek to dobrze funkcjonująca, wciąż rozwijająca się instytucja kultury, dlatego nie przewiduję rewolucyjnych zmian. Będziemy kontynuować dotychczasową linię programową, ale nie zabraknie też nowości, którymi mamy nadzieję zainteresować naszą publiczność, pojawią się również ważne nie tylko dla Beceku publikacje, nad którymi pracujemy od dłuższego czasu - mówi Małgorzata Kamińska, p.o. dyrektora Bytomskiego Centrum Kultury.

I tak Becek będzie poszerzał swoją ofertę w obszarze wystawienniczym czy edukacyjnym, czego przedsmakiem był Bytomski Festiwal Literacki dla Dzieci i Młodzieży BECEK CZYTA, którego formułę opracowała i przygotowała niemal w całości nowa dyrektorka.

- Kierowanie instytucją kultury w obecnych czasach to trudne zadanie, bo pandemiczna niepewność powoduje, że pracujemy niejako z dnia na dzień. Jeśli jednak ma się u swego boku fantastyczny, pełen pasji, zaangażowania zespół i oddaną publiczność, a takie skupia Becek, niemożliwe staje się możliwe - mówi Małgorzata Kamińska.

Doświadczenie i inicjatywa

Małgorzata Kamińska jest doktorem nauk społecznych. Od sierpnia 2019 roku kierowała w Beceku Działem Marketingu i PR. Była pomysłodawczynią Bytomskiego Festiwalu Literackiego dla Dzieci i Młodzieży BECEK CZYTA, jedną z koordynatorek projektu kulturalno-edukacyjnego „Her i his story” oraz widowiska multimedialnego „Tryptyk Powstańczy - Pamięć ziemi”.

Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w Radiu Plus Śląsk, gdzie pełniła funkcję dyrektorki działu promocji, a także współprowadziła audycje kulturalne. Była też zastępcą dyrektora ds. artystycznych w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu.

Małgorzata Kamińska posiada też doświadczenie urzędnicze (była głównym specjalistą w Wydziale Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miejskiego w Zabrzu). Była wiceprezesem Fundacji Stacja 6, członkinią Rady Fundacji „Pomagamy z uśmiechem”, sekretarzem w Towarzystwie Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich o/Zabrze.