W jakim momencie warto zlecić zadania rzeczoznawcom budowlanym?

2 min czytania
W jakim momencie warto zlecić zadania rzeczoznawcom budowlanym?

W jakim momencie warto zlecić zadania rzeczoznawcom budowlanym?

Wielu inwestorów uważa, że ekspertyzy są złem koniecznym. W wielu przypadkach są one niezbędne do odbioru budynku lub uzyskania określonych certyfikatów. Jednak ekspertyza nie zawsze jest koniecznością prawną: w niektórych przypadkach jest to po prostu rozsądny i dobrowolny krok.

Inspekcja budowlana - przed objęciem nieruchomości w posiadanie

Warto zacząć od często pomijanej możliwości. Przy zakupie budynku (lub wynajmie - tytuł prawny nie ma w tym przypadku znaczenia) inspektorzy budowlani mogą przeprowadzić oględziny w celu potwierdzenia zgodności z przedstawioną dokumentacją techniczną lub oświadczeniami właściciela. Chodzi o to, aby inwestycja była dokonywana z pełną świadomością faktów i na podstawie danych faktycznych. Dotyczy to zarówno starszych budynków, w których problemem są starzejące się materiały, jak i nowych obiektów, które niestety nie zawsze są budowane zgodnie ze sztuką budowlaną czy projektem przewidzianym dla nich. W takim przypadku, jeśli inwestor chce mieć pewność co do jakości, konieczne jest wykonanie ekspertyzy budowlanej.

Inspektor budowlany podczas remontu

Ze względu na fakt, że na rynku działa wiele nieuczciwych lub po prostu nieprofesjonalnych firm budowlanych i remontowych, po zakończeniu remontu warto skonsultować się z ekspertem budowlanym. Właściciele domów często zamawiają dodatkowe przeglądy, na przykład po wykonaniu izolacji termicznej stropów. Problem często leży w wypowiedziach wykonawców, którzy przypisują swoim metodom zbyt wysoką rentowność. Jeśli tak nie jest, ekspertyza budowlana może być podstawowym warunkiem ubiegania się o zwrot części lub całości kosztów naprawy. W różnym stopniu zlecane są także przeglądy dodatkowe, na przykład po modernizacji sieci elektrycznej w budynku lub zainstalowaniu np. systemu przeciwpożarowego, jeśli jego stan budzi wątpliwości, że instalacja nie została wykonana prawidłowo.

Ekspertyzy powypadkowe

W wielu przypadkach - np. po większości pożarów - konieczne jest przeprowadzenie przeglądu budynku. Jednak w przypadku wielu wad nie ma takiego obowiązku, a zlecenie wykonania ekspertyzy jest całkowicie dobrowolne. Bardzo często jednak jest to nie tylko rozsądny wydatek, ale także w dłuższej perspektywie obniża koszty eksploatacji. Na przykład, jeśli budynek jest regularnie zalewany, specjalista może przeprowadzić szczegółową kontrolę instalacji wodno-kanalizacyjnej. Zamiast przeprowadzać od czasu do czasu lokalne naprawy, prawdopodobnie korzystniej jest zlecić wykonanie ekspertyzy, usunąć pierwotną przyczynę usterek i nie wracać do problemu.

Inspektorzy budowlani - zawsze w razie wątpliwości

Większość zarządców - nie mówiąc już o użytkownikach budynków - nie jest ekspertami w dziedzinie budownictwa. W przypadku uzasadnionych wątpliwości dotyczących samego budynku lub jego wyposażenia można zwrócić się do rzeczoznawców budowlanych, którzy ocenią, czy występują jakieś nieprawidłowości, czy wszystko działa tak, jak powinno, czy jest bezpieczne i zgodne z wymogami techniki.

Autor: Artykuł partnera

faktybytom_kf