Licealistki z dwóch bytomskich szkół połączyły siły i prowadzą w mediach społecznościowych projekt edukacyjny „SOS - Sprawa o Spokój”, w którym poruszają temat przemocy - jej przejawów i tego, jak na nią reagować. Dziewczyny nie pierwszy raz zmierzyły się z poważnym tematem społecznym. W zeszłym roku szeroko informowały o łamaniu prawach człowieka.

Co roku liczba ofiar przemocy według sprawozdań Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przekracza 200 tysięcy osób. To tylko przypadki zgłoszone. Problem przemocy często pozostaje przestępstwem niewidocznym, wielu pokrzywdzonych latami milcząco znosi agresję, często ze strony najbliższych.

W ramach projektu w mediach społecznościowych (Facebook, Instragram, YouTube, TikTok) autorki projektu publikują treści edukacyjne z zakresu przeciwdziałania przemocy: informują, jak rozpoznać symptomy przemocy, jak adekwatnie zachować się w różnych jej przejawach i jak jej się przeciwstawić. Swoimi przekazami starają się trafiać zwłaszcza do młodych odbiorców. Wśród materiałów można znaleźć wywiady z psychologami i terapeutami, specjalistami w dziedzinie zapobiegania przemocy.

Autorkami projektu są uczennice I LO im. J. Smolenia - Zuzanna Krótka, Wiktoria Lempart, Martyna Trela, Anna Ziętek - oraz IV LO im. B. Chrobrego: Zofia Bombała, Eliza Rożek, Maria Kotula i Marta Krupa. Projekt powstał w ramach „Olimpiady Zwolnieni z Teorii”. Został objęty patronatami m.in. Rzecznika Praw Obywatelskich, Senator RP - Haliny Biedy czy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.