Do jego budowy zastosowano energooszczędne materiały, a do wykończenia użyto inteligentnych systemów, które sprawiają, że życie staje się wygodniejsze i bardziej ekologiczne. Mowa o Osiedlu Hybrydowym przy ul. Adamka, gdzie wprowadzili się już pierwsi lokatorzy. Nowych mieszkańców przywitał prezydent Mariusz Wołosz.

Inwestycję, która od 2019 roku realizuje w Łagiewnikach firma Infopolgaz - Instalacje Gazów Technicznych oraz Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych, składa się z czterech budynków czterokondygnacyjnych, w których łącznie powstało 28 mieszkań. Na każdej z kondygnacji powstały po dwa mieszkania o średniej powierzchni 64 mkw.

Część z nich ma już swoich lokatorów. Z mieszkańcami na zaproszenie inwestora Osiedla Hybrydowego Rafała Szczerby, spotkał się prezydent Mariusz Wołosz.

- Takie momenty jak ten, kiedy witamy w naszym mieście nowych mieszkańców są dla mnie szczególnie ważne, gdyż jest to dowód na to, że Bytom staje się miejscem atrakcyjnym do życia. Inwestorom gratuluję sukcesu i dziękuję, bo właśnie takie inicjatywy uruchamiają kolejne, a te są Bytomiowi bardzo potrzebne - mówił prezydent Mariusz Wołosz.

Zainteresowanie nowym budownictwem

Apartamenty na Osiedlu Hybrydowym cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. - Nasze mieszkania kupują zarówno młodzi ludzie, którzy dopiero wkraczają w dorosłość, jak i osoby starsze. Wśród naszych klientów jest para emerytów, którzy powrócili z emigracji i zakupili mieszkanie w Polsce. To fantastyczne, że wybrali Bytom - mówi Rafał Szczerba, inwestor i pomysłodawca koncepcji osiedla.

Wśród nabywców mieszkań na Osiedlu Hybrydowym są też mieszkańcy Katowic, Chorzowa i innych śląskich miast. Niezmiennie podkreślają oni doskonałe skomunikowanie miasta z sąsiednimi miastami i konkurencyjne ceny mieszkań.

Zielony dach

- Bytom jest postrzegany w sposób bardzo pozytywny, a dla nas to niejako zielone światło do realizacji kolejnych inwestycji mieszkaniowych. Mamy już następny projekt budynku, na który złożą się 53 mieszkania - mówi Rafał Szczerba. Tym, co ma zachęcić nabywców, ma być przestrzeń rekreacyjna na dachu, z której będą mogli korzystać właściciele lokali na ostatnim piętrze. Z kolei mieszkania na parterze będą miały dostęp do ogródków - dodaje inwestor.

Energia z natury i dobra lokalizacja

W budynkach przy ul. Adamka zastosowano system gospodarowania wodą deszczową, niezależny energetycznie system hybrydowy, a także możliwość gromadzenia wody opadowej oraz produkcję ciepłej wody i ogrzewania z własnych zasobów. Na szczególną uwagę zasługuje również nowa technologia odzysku wody. Tzw. woda szara, czyli woda wytwarzana w czasie domowych procesów takich jak: mycie naczyń, kąpiel czy pranie, będzie po oczyszczeniu wykorzystywana m.in.: do spłukiwania wody w toalecie.

Osiedle Hybrydowe

Osiedle hybrydowe to również wiele nowych rozwiązań związanych z ogrzewaniem. W mieszkaniach zamontowano specjalny system oczyszczania powietrza /pompa ciepła z funkcją klimatyzacji. Warto podkreślić, że ta nowoczesna technologia będzie wyposażona w tzw. system smart control. Umożliwi on lokatorom sterowanie tymi funkcjami za pomocą smartfonów, a tym samym kontrolę nad systemem i dodatkowe oszczędności.

Dlaczego Bytom

- Decydując się na budowę osiedla hybrydowego w Bytomiu, braliśmy pod uwagę nie tylko dobrą lokalizacje terenu, ale również bardzo dobry kontakt z władzami miasta, które życzliwie podeszły do rozmów z nami i zapewniły nam wsparcie - mówi Rafał Szczerba.