Cztery instytucje kultury, cztery dyscypliny sztuki, które łączy wrażliwość na piękno, rytm i… Bytom. Zafascynowany artystycznym potencjałem naszego miasta tancerz Alexey Torgunakov tworzył film dokumentalny „Z muzyką i tańcem przez Bytom”. Projekt, który zaprezentowany zostanie w najbliższą sobotę, 2 kwietnia w Teatrze Rozbark, powstał w ramach ubiegłorocznego stypendium Prezydenta Bytomia z zakresu twórczości artystycznej i upowszechniania kultury.

„Z muzyką i tańcem przez Bytom” - to tytuł projektu stypendialnego, do którego Alexey Torgunakov zaprosił Ogólnokształcącą Szkołę Baletową im. Ludomira Różyckiego, Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Fryderyka Chopina, Wydział Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych oraz Teatr Rozbark.

Alexey Torgunakov

- Idea, która mi przyświecała, to przede wszystkim zwrócenie uwagi na to, że w Bytomiu każdego dnia kształcą się nowe pokolenia artystów, a w murach tych instytucji od lat uwalnia się twórcza energia. Komuś, kto się interesuje życiem miasta nie trzeba tego tłumaczyć, ale warto to zrobić dla pozostałych. To wielka wartość i duma dla miasta - mówi Alexey Torgunakov, tancerz i stypendysta.

Kultura, świeżość, progres

Na zgromadzony materiał złożyły się rozmowy z przedstawicielami poszczególnych instytucji, w których chętnie dzielili się swoimi marzeniami, planami na przyszłości oraz tym, jak sobie radzą w obecnych czasach.

- O każdej z tej instytucji można zrobić odrębny materiał, bo każda z nich ma swoją historię i osobowość. Nasz film jest zapisem codzienności - lekcji, prób, pokazów. Przyglądając się z bliska życiu szkół artystycznych, starliśmy się być niewidoczni dla gospodarzy. Bez scenariusza, wyreżyserowanych scen udało nam się pokazać prawdę - mówi stypendysta.

Alexey Torgunakov współpracuje z Teatrem Rozbark od 2014 roku. Zanim związał się z bytomską sceną, występował w moskiewskim Teatrze Bolshoi oraz w Provincial Dances Theatre w Jakaterynburgu. Do Bytomia przyjechał na zaproszenie ówczesnych dyrektorów artystycznych Teatru Rozbark Uri’ego Ivgi i Johana Grebena.

- To nie ja wybrałem Bytom, to Bytom wybrał mnie - mówi tancerz Alexey Torgunakov. - Polska scena tańca współczesnego miała swój początek w Bytomiu i wciąż kontynuuje te tradycje, poszukując nowych inspiracji. Obserwując młode pokolenie polskich tancerzy, poznajemy ich warsztat, ambicję i kreatywność, która wyróżnia ich nie tylko na krajowych scenach, ale też zagranicznych - mówi tancerz.

Alexey Torgunakov przez trzy lata współpracował z Ogólnokształcącą Szkołą Baletową, prowadził też zajęcia na bytomskim Wydziale Teatru Tańca AST.

- Kiedy dowiedziałem się o możliwości aplikowania o stypendium wiedziałem, że chcę zrobić materiał o tych instytucjach. Może dlatego, że jestem z zewnątrz, inaczej widzę miasto i jego potencjał. Chciałbym, aby bytomianie oglądając ten film nie tylko dowiedzieli się, ze w ich mieście działają takie instytucje, ale mogli być dumni, że mają je na wyciągnięcie ręki - mówi Alexey.

Podkreśla, że praca nad filmem była dla niego ważnym doświadczeniem. - Dziękuję komisji, która wybrała mój projekt i całej ekipie, która zaangażowała się w jego powstanie. Mam nadzieję, że zainteresuje bytomian i pokaże im jakie wartościowe rzeczy dzieją się w mieście.

Nad filmem pracowali także Joanna Mauer (kierownik produkcji), Joanna Brodniak (montaż), Julia Lewandowska, Aleksandra Staszczyk (operatorzy), Karo Glazer (realizacja i montaż dźwięku).

Studio Rozbark

W sobotni wieczór publiczność zobaczy także inne filmy powstałe w ramach projektu Studio Rozbark, m.in.“Taki Taniec”, “Zarapuj mnie Ślunsk”, “Apocaliptic trial” czy “Z Nieba w Niebo” - teledysk zrealizowany dla Pawła Małaszyńskiego i zespołu Cochise.