Festiwal piosenki poetyckiej „Kwiaty na kamieniach” na stałe wpisał się w terminarz bytomskich wydarzeń kulturalnych o ogólnopolskim znaczeniu. Wielu jego laureatów to znane dziś postacie ze świata teatru, literatury, muzyki. Historię festiwalu ujął w pełną anegdot opowieść Wiesław Ciecieręga, bytomski bard, inicjator wydarzenia i jego niestrudzony organizator od trzydziestu lat. Monografia powstała w ramach stypendium Prezydenta Bytomia dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury.

Wiesław Ciecieręga

Kiedy w 1992 roku ruszyła pierwsza edycja festiwalu - wtedy jeszcze w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 - scena piosenki poetyckiej na Śląsku dopiero się organizowała. Ledwo dwa lata wcześniej zniesiono cenzurę. Wiesław Ciecieręga zaczyna swoją opowieść od czasów, kiedy rodził się pomysł na to wydarzenie, a kończy na jubileuszowej 30. edycji w 2021 roku.

Sięga wspomnieniami do Bytomskiej Sceny Recytatora - starszej od „Kwiatów” o dwa lata, zrzeszającej bytomskie środowisko miłośników poezji - która była swego rodzaju przedbiegiem do festiwalu. Każdy rok przynosił „Kwiaty” o nieco innym charakterze, czasem wydarzenia były organizowane z wielką pompą, dla ogromnej publiczności, z konferansjerką urzędującej Miss Polski, czasem w kameralnym klimacie, kiedy piosenka poetycka nie schodziła z pierwszego planu.

Publikacja składa się z trzydziestu ilustrowanych zdjęciami opowieści, a każda jest wspomnieniem jednej z edycji „Kwiatów”. Autor opowiada o kulisach organizacji festiwalowych wydarzeń, między wierszami kreśli tło kulturalne Bytomia sprzed lat, nawiązuje też do innych festiwali tego typu w Polsce.

- Praca nad książką zajęła rok. Najtrudniejsze było dotarcie do materiałów, szczególnie tych z pierwszych piętnastu lat. Niestety po niektórych edycjach pozostały szczątkowe informacje. Czasem odwoływałem się do pamięci innych osób związanych z tworzeniem „Kwiatów”. A kluczem do napisania książki byli jego uczestnicy. Zwłaszcza ci, którzy są dziś aktywni na polu sztuki, w kulturze; możemy ich posłuchać, zobaczyć w filmie czy w teatrze. Zależało mi na tym, żeby to nie była nudna wyliczanka nazwisk, żeby można było się przy tej lekturze uśmiechnąć, stąd duża liczba historyjek, powiedzonek, które przylgnęły do „Kwiatów”, m.in. ta, w której zostałem „panem od klombów” - mówi Wiesław Ciecieręga, bytomski poeta.

Wśród artystów, którzy podczas festiwalu stawiali swoje pierwsze kroki na scenie, są m.in. Agata Ślazyk z Piwnicy pod Baranami, aktorzy Aleksandra Popławska, Mirosława Żak, Kamil Studnicki czy Julia Mika.

Autor utrwalił także udział w festiwalu jurorów, znawców piosenki artystycznej i prowadzących warsztaty. Jednym z pierwszych był Wojciech Zamorski; byli wśród nich także: Adam Ziemianin, Andrzej Poniedzielski, Leszek Wójtowicz, Jan Poprawa, Elżbieta Zapendowska czy Andrzej Głowacki. Nie zabrakło też miejsca na wspomnienie o występach gwiazd krainy łagodności w Bytomiu podczas finałowych koncertów, m.in. Starego Dobrego Małżeństwa, Stanisławy Celińskiej, Mariana Opani, Wolnej Grupy Bukowina czy Pawła Domagały. Publikacja utrwala także główne idee „Kwiatów na kamieniach”.

- Festiwal to wstęp do krainy łagodności, świata pełnego wrażliwości, uczuć, emocji, tego, co w życiu najważniejsze, najcenniejsze, czego nie da się przeliczyć na dobra materialne i pieniądze - mówi Wiesław Ciecieręga.

Publikacja ukaże się w czerwcu tego roku, na 30-lecie festiwalu.