Dzisiejszym porannym kursem do Miasteczka Śląskiego bytomska wąskotorówka rozpoczęła wiosenne przejazdy. Wąskotorówka będzie jak zawsze kursowała na trasie Bytom - Tarnowskie Góry - Bytom, lecz w tym roku jest pewna zmiana. Dzięki finansowemu zaangażowaniu Gminy Bytom pociąg będzie prowadził prawdziwy parowóz.

Parowóz, który stanął na czele wąskotorówki został wyprodukowany w 1950 roku w Pierwszej Fabryce Lokomotyw w Polsce w Chrzanowie. Przez 20 lat pracował w Zakładach Cynkowych „Szopienice” w Katowicach. W 2019 roku trafił do parowozowni Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu, a następnie do warsztatów Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej , gdzie po 50 latach od wycofania ze służby przywrócono go do pełnej sprawności.

Bytomska maszyna to parowóz typu „Ryś”. Jest to jedna z 13 czynnych wąskotorowych lokomotyw parowych w Polsce. Ostatnie takie parowozy zakończyły pracę w Górnośląskich Kolejach Wąskotorowych ponad 30 lat temu.

Pociąg poprowadzi parowóz

Naprawę „Rysia” przeprowadzono dzięki dofinansowaniu Gminy Bytom, Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych i Fundacji Orlen. Sporym zaangażowaniem wykazali się też górnośląscy przedsiębiorcy oraz ponad dwustu darczyńców z całej Polski.

Choć parowóz wyjechał już na tory w 2021 roku, przy okazji jazd próbnych i szkolenia personelu, a także podczas 30 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dopiero teraz rozpoczął systematyczne przejazdy, w których mogą brać udział mieszkańcy Bytomia i goście.

Wiosenne pociągi parowe będą kursowały jeszcze 24 i 30 kwietnia, 1 i 3 maja, a następnie w każdą sobotę i niedzielę do końca maja. Kolei odjazdy będzie miała ze stacji Bytom Wąskotorowy (tzw. 5 peron bytomskiego dworca) o godzinie 9:30, 13:30 i 16:30. Wrócić z Tarnowskich Gór będzie można o 11:00 i 15:00.

Szczegółowy rozkład jazdy i cennik znajduje się na stronie http://sgkw.eu oraz na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/GKWBytom. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy na tę wyjątkową atrakcję z „Rysiem” na czele!