Rozstrzygnięto nabory na dwa projekty w ramach programu Cyfrowa Gmina, do których przystąpiło nasze miasto. Granty dotyczą rozwoju cyfryzacji Bytomia oraz wsparcia w tym zakresie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR.

Zaakceptowano już wniosek związany z poprawą cyberbezpieczeństwa i jakości usług świadczonych przez Urząd Miejski w Bytomiu poprzez uruchomienie systemów zabezpieczeń, unowocześnienie infrastruktury sieciowej, oprogramowania i sprzętu w budynkach przy ul. Parkowej 2 i ul. Smolenia 35.

Obecnie trwają formalności związane z weryfikacją dokumentów i podpisywaniem umów na dofinansowanie, które wyniesie 2 mln zł. W ramach inwestycji w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Smolenia 35 zostanie zmodernizowana sieć komputerowa tak, aby spełniała standardy bezpieczeństwa teleinformatycznego opisane w rozporządzeniu Krajowych Ram Interoperacyjności minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych.

Nowe pracownie komputerowe

Dzięki grantowi do końca września 2023 roku w kilku bytomskich szkołach powstaną nowoczesne pracownie komputerowe (4 pracownie informatyczne w technologii terminalowej oraz 3 pracownie komputerowe - wszystkie spełniające wymagania podstawy programowej).

Działania te mają służyć rozwojowi cyfryzacji Bytomia pozwalającej na poprawę jakości usług publicznych świadczonych przez gminę Bytom i jej jednostki podległe, w szczególności oświatowe. 25 komputerów dla dzieci z rodzin popegeerowskich Zaakceptowany został też wniosek o grant o Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym. Kwota dofinansowania to 100 tys. zł, za które zakupionych zostanie 25 komputerów.

Celem programu Cyfrowa Gmina jest wsparcie rozwoju cyfrowego instytucji samorządowych oraz zwiększenie cyberbezpieczeństwa.

Działania te są zgodne z celami Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, V oś priorytetowa, którymi jest w szczególności wsparcie JST w zakresie realizacji usług publicznych na drodze teleinformatycznej, poprzez zwiększenie cyfryzacji instytucji samorządowych oraz jednostek im podległych i nadzorowanych, a także zwiększenie cyberbezpieczeństwa.

logotyp