Spod rusztowań powoli wyłaniają się wyremontowane elewacje kamienic przy ul. Mickiewicza, gdzie realizowany jest projekt rewitalizacji koordynowany przez ZBM-TBS. Efekty prac zaskakują nie tylko wykonawców, ale przede wszystkim mieszkańców.
Internet obiegły niedawno zdjęcia odnowionej elewacji frontowej kamienicy przy ul. Mickiewicza 19, gdzie po zdjęciu rusztowań oczom przechodniów ukazała się biała cegła i zdobione wertykalne dekoracje fasady wykonane z zielonego szkła. Nawiązujący stylem do secesji budynek przy ul. Mickiewicza 19 wybudowano w 1906 roku, a jego projektantem, a zarazem inwestorem był przedsiębiorca budowlany Henrich Bialas. Po latach zaniedbań kamienica odzyskała swój pierwotny wygląd.
Szmaragd na ścianie?
Wykonawca prac remontowych zastosował innowacyjną metodę czyszczenia elewacji przy użycia lasera. Wówczas też, do złudzenia przypominające bryłki węgla elementy zamieniły swój kolor na szmaragdowy.
- Jest to bezinwazyjna metoda ablacji laserowej, czyli odparowywanie drobinek brudu z poszczególnych warstw materiału bez ingerencji w jego strukturę. W przypadku silne zabrudzonych elewacji, z jakimi mamy do czynienia na Śląsku, potrzebne jest wstępne oczyszczenie elewacji metodą hybrydową, a następnie do pracy wkracza laser - mówi Dawid Garbacki, wykonawca i właściciel bytomskiej firmy Termo Garbacki.
Prace przywracające urok elewacji kamienicy przy ul. Mickiewicza 19 trwały 6 tygodni i nie jest to jedyny obiekt, które dostaje drugie życie dzięki nowym technologom stosowanym przez bytomską firmą. Co ciekawe, w ciągu 8 godzin pracy pracownik obsługujący maszynę jest w stanie wyczyścić 40 mkw. powierzchni elewacji. Jak zaznacza wykonawca, w przypadku czyszczenia chemicznego koszty czyszczenia takiego samego fragmentu elewacji są dziesięciokrotnie wyższe.
- Jeśli chodzi o zakres prac naszej firmy w projekcie rewitalizacji ul. Mickiewicza, wykonaliśmy już około 80% prac. Została nam jeszcze elewacja frontowa kamienicy przy ul. Mickiewicza 38, Mickiewicza 21 oraz 23. Za półtora miesiąca będziemy podziwiać kolejne wyremontowane elewacje - mówi Dawid Garbacki.
Remonty w ramach rewitalizacji to także docieplenia ścian zewnętrznych, izolacja przeciwwilgociowa piwnic, ocieplenie strychów i sufitów w piwnicach oraz prace towarzyszące związane z wymianą stolarki okiennej czy bram.
W oczekiwaniu na inne perełki
Przypomnijmy, że rewitalizacja ul. Mickiewicza obejmuje 10 budynków. Część z nich to duże, narożne kamienice o podwójnym adresie.
- Kilka budynków jest w końcowej fazie rewitalizacji. Ostatnio zrealizowaliśmy modernizację budynku przy ul. Mickiewicza 5. Odsłoniliśmy elewację wyjątkowej urody kamienicy przy ul. Mickiewicza 19. W trakcie realizacji są kamienice nr 10, 11, 12 - mówi Jacek Panas, koordynator projektu z ramienia ZBM-TBS.
Zrealizowano już prace na tyłach budynku przy ul. Mickiewicza 38, a ku końcowi chylą się też prace przy ul. Mickiewicza 21 i 23. Projekt zrealizowany zostanie do końca roku.
Zagospodarowanie terenów
Remont kamienic to nie koniec, bo zagospodarowane zostaną także tereny wokół kamienic. Wykonawca robót rozpoczął prace od przebudowy chodników przy ul. Mickiewicza na odcinku od ul. Powstańców Śląskich do ul. Białego.
- Następnie wykonawca będzie realizować prace związane z zagospodarowaniem terenu przy boisku Szkoły Podstawowej nr 46 im. Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego oraz roboty związane z przebudową chodników na ul. Orląt Lwowskich na odcinku od ul. Kossaka do pl. Słowiańskiego (roboty tylko po stronie południowej) - mówi Paweł Wittich, zastępca dyrektora ds. technicznych Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.
W dalszej kolejności zaplanowano roboty związane z zagospodarowaniem terenu mieszczącego się w podwórku kamienic przy ul. Mickiewicza 21 i 23. Jesienią zostaną wykonane zieleńce na ul. Mickiewicza na odcinku od ul. Prusa do ul. Powstańców Śląskich oraz na ul. Orląt Lwowskich na odcinku od ul. Mickiewicza do pl. Słowiańskiego (strona północna).
Rewitalizacja 10 budynków to koszt 10 mln zł, natomiast wartość prac związanych z zagospodarowaniem terenów wynosi 2,6 mln zł.