Na tę chwilę z niecierpliwością czekali fani modelarstwa z kraju i zagranicy. Po przerwie spowodowanej pandemią, Hala na Skarpie ponownie zapełniła się wystawcami i zwiedzającymi. W XVII Międzynarodowym Festiwalu Modeli Redukcyjnych brało udział prawie 300 krajowych i zagranicznych modelarzy, którzy zaprezentowali w Bytomiu ponad 1000 modeli.

Co roku twórcy zadziwiają precyzją wykonania prac, dokładnością w odwzorowaniu oryginałów. Wystawa modeli to również doskonała lekcja historii sprzętów militarnych z różnych części świata i okresów historycznych.

- W poprzednich latach festiwal odbywał się w formule online, dzięki czemu mieliśmy szansę zobaczyć prace z najdalszych zakątków świata. Nic jednak nie zastąpi bezpośredniego kontaktu, dlatego cieszymy się z tego spotkania i niesłabnącego zainteresowania festiwalem zarówno wystawców, jak i zwiedzających - mówił Bogusława Waldman z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1, organizatora festiwalu.

W tegorocznej edycji festiwalu pasjonaci modelarstwa rywalizowali w ponad 120 kategoriach. Wśród modeli nie zabrakło pojazdów i samolotów wojskowych, inscenizacji bitew, a także popiersi m.in. postaci historycznych, bohaterów filmowych i wiele innych wytworów modelarskiej wyobraźni.

Podczas dzisiejszej imprezy w Szombierkach miłośnicy modelarstwa mogli nie tylko zobaczyć kunsztownie wykonane modele, zakupić modele do sklejania, ale też spotkać się z Andrzejem Zioberem, jednym z najbardziej utytułowanych modelarzy redukcyjnych w Polsce. Ziober od wielu lat uczestniczy w konkursach i wystawach modeli redukcyjnych za granicą, gdzie jego modele nagradzane są najbardziej prestiżowymi tytułami i nagrodami.

Organizatorem imprezy, nad którą honorowy patronat objął prezydent Mariusz Wołosz jest Sekcja Modelarska Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bytomiu i Uczniowski Klub Sportowy "Karb".

Festiwal Modeli Redukcyjnych (1) Festiwal Modeli Redukcyjnych (1)
14

Festiwal Modeli Redukcyjnych

Festiwal Modeli Redukcyjnych (2)
Festiwal Modeli Redukcyjnych (3)
Festiwal Modeli Redukcyjnych (4)
Festiwal Modeli Redukcyjnych (5)
Festiwal Modeli Redukcyjnych (6)
Festiwal Modeli Redukcyjnych (7)
Festiwal Modeli Redukcyjnych (8)
Festiwal Modeli Redukcyjnych (9)
Festiwal Modeli Redukcyjnych (10)
Festiwal Modeli Redukcyjnych (11)
Festiwal Modeli Redukcyjnych (12)
Festiwal Modeli Redukcyjnych (13)
Festiwal Modeli Redukcyjnych (14)