Zwiedzanie podziemnego schronu, strzelnica ASG, pokazy wozów militarnych, a także wystawa modeli kartonowych samolotów, statków, okrętów, pojazdów wojskowych, cywilnych oraz budowli wykonanych przez dzieci i młodzież z regionu. To atrakcje, jakie przygotowano już w czwartek, 16 czerwca na terenie ProFort Centrum przy ul. Kasztanowej w Bytomiu - Miechowicach. Zapraszamy od 11:00 do 18:00 wszystkich mieszkańców, ale również miłośników militariów i pasjonatów historii. Wstęp wolny!

Miechowicki schron to jedno z najczęściej odwiedzanych w Bytomiu miejsc związanych z militariami i II wojną światową

W miechowickim schronie istnieje Izba Pamięci, która poświęcona jest wydarzeniom stycznia 1945 roku. Wówczas żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się morderstw, rabunków i gwałtów na ludności Miechowic. Wśród zamordowanych był ksiądz Jan Frenzel, który został uprowadzony z jednego z domów przy obecnej ul. Styczyńskiego i po wielogodzinnych torturach zamordowany w sąsiednich Stolarzowicach. Oprócz wystawy poświęconej m.in.: Tragedii Miechowickiej, znajdują się tu ekspozycje dotyczące Tragedii Górnośląskiej, a także informacje o walkach o Górny Śląsk w 1945 roku. Wśród wystaw będzie można zobaczyć nowe ekspozycje, w sumie aż dwanaście, a ich autorami będą między innymi: Andrzej Habraszka, Maciej Bartków, Roland Skubała, Piotr Orzeł, Sebastian Markiel, Andrzej Sitarz oraz Adam Pawełczyk.

Dzień pełen atrakcji w ProFort Centrum

Przed nami długi weekend, który warto rozpocząć już w czwartek, 16 czerwca od ProFort Centrum przy ul. Kasztanowej. Będą nowe wystawy i ekspozycje, piknik z grochówką, pojazdy militarne, strzelnica ASG, a także gwóźdź programu - wystawa modeli kartonowych samolotów, statków, okrętów, pojazdów wojskowych i cywilnych, budowli i innych prac wykonanych przez dzieci i młodzież z regionu.

Wystawa ma na celu popularyzację i promocję modelarstwa, jako ciekawej formy spędzania wolnego czasu, ale również w jej trakcie będzie można dowiedzieć się więcej na temat technik modelarskich oraz skleić własny model, a potem wystawić go w jednym ze zbliżających się konkursów. Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież oraz dorosłych.
Prowadzący wystawę to Małgorzata i Jacek Stolarscy, instruktorzy i sędziowie modelarstwa lotniczego, kosmicznego i kartonowego.

Warto dodać, że podczas czwartkowej imprezy swoją premierę będzie miał drugi numer "Rocznika Bytomskiego". W "Roczniku" znajdziemy artykuły m.in. Izabelli Kuhnel, Dariusza Pietruchy, Macieja Bartkowa, Mariusza Senderowskiego i Tomasza Saneckiego, a na 170 stronach przeczytamy między innymi o: Nocy Kryształowej w Bytomiu, 100-leciu Polonii Bytom, poznamy historię rodziny Schlägerów z Rozbarku czy historię kolei wąskotorowej.

Warto dodać, że w ProFort Centrum w przygotowaniu jest także nowa ekspozycja, która będzie poświęcona szczątkom zestrzelonego w 1944 roku amerykańskiego bombowca B-24 J/Consolidated B-24 Liberator. Eksponaty zostały przekazane do ProFort Centrum przez Stowarzyszenie Blechhammer-1944.

Kilka słów o schronie

Cały schron przeciwlotniczy liczy około 100 metrów długości, ma 2 metry wysokości i 1,5 metra szerokości. Na razie udało się odkopać i przywrócić do stanu używalności 45 metrów. Prawdopodobnie powstał on w latach II wojny światowej, między 1942 a 1944 roku i mógł pomieścić około 250 osób. Dość ciekawa jest jego budowa. Dolna część zbudowana jest z betonowych bloków oraz częściowo z cegły, zaś górna cześć z żelbetonowych bloków w kształcie łuku. Do dzisiaj zachowały się także oryginalne wywietrzniki, dzięki którym do wnętrza schronu dopływało świeże powietrze.

Prace nad jego remontem rozpoczęły się w 2015 roku. Odkryto wówczas wejście do schronu i korytarz zalany wodą. Po jego oczyszczeniu zamontowano trzy żelbetowe łuki, które przykryły wejście do obiektu, a następnie zainstalowano i podłączono do prądu instalację elektryczną. Żmudne prace doprowadziły do całkowitego odrestaurowania schronu. Po ponad roku ciężkiej pracy otwarty został dla bytomian schron, w którym powstała Izba Pamięci, a miechowicki schron z każdym rokiem jest unowocześniany przez członków Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, którzy opiekują się izbą muzealną.