W czerwcu dobiega końca realizowany od 2021 roku etap pilotażowy wdrażania Modelu Kręgów Wsparcia przez lokalne koła PSONI w Bytomiu, Zgierzu i Tarnowie realizowany w ramach projekt Kręgi Wsparcia - Przyszłość Zaczyna się Dziś. Choć projekt się kończy to idea kręgów wsparcia poszerza swoje horyzonty.

Kolejny etap budowy Kręgów Wsparcia w Polsce za nami

Celem projektu jest wypracowanie środowiskowego systemu wsparcia dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną na czas, kiedy pozostaną lub już żyją bez rodziców w środowiskach lokalnych. Kręgi Wsparcia to rozwiązanie, które znalazło się w Krajowej Strategii na rzecz Osób
 z Niepełnosprawnościami na lata 2021-2030 uchwalonej w lutym 2021 roku. W Polsce powstało kilkanaście takich środowisk tworzących społeczność wspierającą osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Model Bezpieczna przyszłość w oparciu o Kręgi Wsparcia, jest już realizowany od ponad dwóch lat w 9 społecznościach w Polsce w: Jarosławiu, Suwałkach, Ostródzie, Biskupcu, Elblągu, Goleniowie, Nidzicy, Gdańsku oraz w Warszawie, gdzie na co dzień obserwujemy jak ważne zmiany zachodzą w życiu osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin. W 2021 roku dołączyły kolejne lokalne środowiska w Bytomiu, Zgierzu i Tarnowie.

Czy jest Projekt „Kręgi Wsparcia - Przyszłość Zaczyna się Dziś"

Projekt „Kręgi Wsparcia - Przyszłość Zaczyna się Dziś" realizują lokalne koła PSONI wraz ze Stowarzyszeniem BORIS z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG. Na przestrzeni ostatniego 1,5 roku udało się stworzyć środowiskowe wsparcie wokół kolejnych osób z niepełnosprawnością intelektualną. W trzech środowiskach lokalnych: Tarnowie, Bytomiu i Zgierzu zbudowano wokół osób z niepełnosprawnościami społeczną sieć ludzi przyjaznych - Kręgów Wsparcia.

Bezpośrednim wsparciem w ramach przedsięwzięcia objęto 30 osób (15 dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz 15 rodziców/opiekunów). Zainicjowane zostało środowiskowe wsparcie rodzin i osób z niepełnosprawnością intelektualną, składające się z sąsiadów, wolontariuszy, pobliskich punktów usługowych, kawiarni, instytucji użyteczności publicznej.

Powstała szeroka koalicja sojuszników, czyli różnorodnych instytucji, punktów handlowych, usługowych miejsc kultury, placówek edukacyjnych i pomocowych, które z otwartym sercem przyjmują pod swoje skrzydła i wspierają osoby z niepełnosprawnością intelektualną. W ramach licznych działań projektowych zrealizowano wiele spotkań edukacyjnych dla specjalistów i przedstawicieli ze środowisk lokalnych, co przyczyniło się do wypracowania w każdej ze społeczności lokalnego Centrum Kręgów Wsparcia. Dzięki szkoleniom i seminariom edukacyjnym udało się zaszczepić wśród koalicjantów ideę kręgów wsparcia, która zostanie jako ważny element metodyki pracy.

Dzięki licznym działaniom edukacyjnym, wsparciu ekspertów, specjalistów rożnego szczebla oraz prawników udało się uporządkować wiele spraw prawnych, zabezpieczyć środki materialne na przyszłe życie osób z niepełnosprawnością intelektualną, gdy zabraknie ich opiekunów/rodziców.

O tym jak zmieniło się życie wielu można przeczytać na stronie projektu www.kregiwsparcia.pl/przyklady-zmiany/. To dowody na to jak kręgi wsparcia zmieniają życie na lepsze wielu osób z niepełnosprawnością intelektualną, które do tej pory musiały borykać się same z wieloma problemami.

Wsparcie dla podejścia środowiskowego zadeklarowali liczni przedstawiciele władz lokalnych. Kilkadziesiąt organizacji, punktów gastronomicznych, ośrodki kultury oraz przedstawiciele lokalnych władz podpisali deklarację wstąpienia w korpus sojuszników kręgów wsparcia. Podczas seminariów organizowanych w lokalnych społecznościach ważny głos zabrały też osoby z niepełnosprawnościami, rodzice i partnerzy środowiskowi, prezentujący problemy z jakimi się borykają w codziennym życiu. Na szczególną uwagę zasługują działania specjalistów pracujących na co dzień z osobami z niepełnosprawnością intelektualną, dzięki ich podejściu osoby te zyskują godne życie, na miarę swoich potrzeb i możliwości, decydując o sobie.

Słonecznie, radośnie i z pozytywnym nastawieniem patrzymy w przyszłość

Warto dodać, że w projekt zaangażowały się zarówno władze Bytomia, jak również miejskie jednostki, między innymi: Teatr Rozbark, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie czy Powiatowy Urząd Pracy. W ramach współpracy między innymi w Teatrze Tańca podopieczni projektu uczestniczyli w zajęciach tańca integracyjnego, z kolei Centrum Dzwoni wspierało udział w szkoleniach i praktykach, zaś PUP oraz MOPR służyły wsparciem merytorycznym dla podopiecznych programu.

Na przełomie kilku miesięcy, organizatorzy projektu odnotowali wiele przykładów zmiany w życiu osób z niepełnosprawnością intelektualną, a zachodzącym dzięki stworzonym wokół nich Kręgów Wsparcia.

Czym są Kręgi Wsparcia?

  • To szansa dla rodzin, które zastanawiają się nad zabezpieczeniem przyszłości swojego dziecka, tak aby zostało w środowisku lokalnym a nie trafiło do DPS;
  • To szansa dla osoby z NI na pozostanie w swojej społeczności lokalnej wśród przyjaznych, pomocnych ludzi;
  • To szansa na spokojne przygotowanie się i zaplanowanie, pod okiem specjalistów, zabezpieczenia mieszkaniowego i finansowego dla osoby z NI;
  • To szansa dla rodzin i osób z NI na udział w procesie otwierania środowiska lokalnego na osoby z NI, ich potrzeby.

Projekt realizowany z dotacji Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy (Active Citizens Fund - National) finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG. Projekt jest jednym z 11 programów prowadzonych w Polsce ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego (tzw. Funduszy norweskich i Funduszy EOG) 2014-2021 i jednym z dwóch przeznaczonych na wsparcie działalności organizacji społecznych. Celem Funduszu jest wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego, aktywności obywatelskiej oraz upodmiotowienie grup zagrożonych wykluczeniem.