Zakończył się montaż oraz instalacja 42 nowych latarni w Parku im. Franciszka Kachla przy Stawie Północnym. Tym samym, wybrany niedawno przez internautów jako najpiękniejsze zielone miejsce na Śląsku park, zyskał właśnie dodatkowe oświetlenie. Dzięki temu, przy Stawie Północnym jest nie tylko bezpieczniej, ale miejsce to jest bardziej dostępne i przyjazne mieszkańcom. Wartość całej inwestycji zrealizowanej z budżetu miasta wynosi około 300 tys. zł.

Jaśniej i bezpieczniej w Parku Kachla. 42 nowe latarnie zostały zamontowane w Parku im. Franciszka Kachla

- Tak jak zapowiadaliśmy jeszcze w czerwcu, zakończyliśmy realizację ważnej inwestycji w Parku im. Franciszka Kachla. Doświetlenie alejek w rejonie Stawu Północnego to efekt próśb, jakie zgłaszali mieszkańcy naszego miasta, którzy właśnie ten rejon parku najczęściej wybierają na spacery - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia

Jeszcze w wakacje pospacerujemy późnym wieczorem alejkami wokół Stawu Północnego

Doświetlenie alejek przy Stawie Północnym 42 nowymi latarniami to dobra wiadomość nie tylko dla osób spacerujących, ale także biegaczy, którzy często wybierają alejki wokół stawu, do codziennego treningu. Dzięki nowemu oświetleniu spacery oraz treningi będą możliwe także późnym wieczorem.

- Zadbaliśmy o to, żeby ograniczyć zanieczyszczenie światłem. Za 3 tygodnie zostanie skonfigurowany system sterowania latarniami. W nocy natężenie światła będzie redukowane. Pod wpływem ruchu pieszych latarnie będą się rozjaśniać do normalnego poziomu oświetlenia. To pierwsze takie latarnie w Bytomiu - inteligentne oświetlenie nadążne. Wzorujemy się na rozwiązaniach z parków m.in. Warszawy i Katowic - mówi Paweł Wittich, zastępca dyrektora ds. technicznych MZDiM.

Warto dodać, że w rejonie Stawu Północnego zamontowane zostały latarnie aluminiowe anodowane na kolor grafitowy z oprawami w technologii LED z ustawialnym progiem redukcji strumienia sterowanym detekcją ruchu. Ponadto wykonawca inwestycji - firma Zakład Instalacji Elektrycznych ZREP Sp.j. z Bytomia - wybudował także ziemną linię kablową o łącznej długości około 1 km, która zasila nowe latarnie.

Zabytkowy park pięknieje

Park założony został ok. 1840 roku jako park krajobrazowy na obszarze 43 ha na terenach dawnych wyrobisk górniczych. Był on wówczas głównym terenem wypoczynkowym Bytomia. Mimo upływu lat, występujące tam drzewa i krzewy nadal rosną wzdłuż tych samych alejek. Do ciekawszych gatunków drzew spotykanych w Parku Miejskim i liczących sobie przeważnie ponad 100 lat należą: klon Ginnala, miłorząb dwuklapowy, tulipanowiec amerykański, wierzba mandżurska, buk pospolity - odmiana czerwonolistna, cis zwyczajny, dąb korkowy. Obwody niektórych pni tych drzew wahają się od 190 do 280cm.

Warto dodać, że Parki Miejski będący jedną z wizytówek Śródmieścia jest sukcesywnie rewitalizowany. Na przestrzeni lat wyremontowano dwa stawy leżące w obrębie parku (Staw Północny oraz Staw Południowy). Swoje oblicze zmieniła też uwielbiana przez spacerowiczów Góra Miłości oraz różany zakątek sąsiadujący z kortami tenisowymi. Odnowiono w nim alejki, posadzono nowe drzewa i krzewy, ustawiono ławki i elementy małej architektury, a także wymieniono oświetlenie, a część alejek wokół Stawu Północnego doświetlono.