Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bytom

Śląski folklor dziecięcy — świat graczek i bawidołków - to projekt, którego celem jest ocalenie od zapomnienia niematerialnego dziedzictwa kulturowego związanego ze spędzaniem wolnego czasu przez najmłodszych na Górnym Śląsku. Do podzielenia się wspomnieniami zapraszamy przede wszystkim starszych mieszkańców Bytomia i okolic, którzy mają jeszcze w pamięci ówczesne podwórkowe harce.

Pomysł na stworzenie inicjatywy narodził się w trakcie realizacji projektu Familoki realizowanego przez Klaster Innowacji Społecznych, związanego z koloniami robotniczymi na Górnym Śląsku. Podczas spotkań seniorzy opowiadali o dzieciństwie na podwórkach osiedli robotniczych, o tym, jak spędzali czas.

Grafika informacyjna

Ponieważ ich opowieści fascynowały uczestników wycieczek, postanowiono zebrać je i utrwalić. Elementarz śląskich zabaw Na podstawie rozmów oraz analizy materiałów archiwalnych powstanie „Elementarz Śląskich Graczek i bawidołków” i strona internetowa, gdzie umieszczone zostaną zebrane wspomnienia mieszkańców, mechaniki i zasady gier, archiwalne fotografie, grafiki i opisy zabaw, zabawek i inne elementy charakterystyczne dla folkloru dziecięcego na Górnym Śląsku.

Zabawy dziecięce zostaną podzielone na rozgrywane na świeżym ” lufcie” (powietrzu), zabawy w „doma” (domu) oraz na „siyni” (sieni, klatce schodowej).

Celem przedsięwzięcia jest uchwycenie procesu przemian zabaw dziecięcych w ostatnich kilkudziesięciu latach, szczególnie na terenie osiedli robotniczych na Górnym Śląsku.

Wspomnienia na wagę złota

Organizatorzy akcji, którą koordynuje Kamil Iwanicki, poszukują osób chętnych do udziału w wywiadach.

- Zapraszamy mieszkańców miast aglomeracji: Gliwic, Zabrza, Knurowa, Bytomia, Rudy Śląskiej, Świętochłowic, Chorzowa, Siemianowic, Katowic, Mysłowic, Tychów, Piekar Śląskich. Chcemy zapytać starszych mieszkańców śląskich miast, jak wyglądało dawniej dzieciństwo na Górnym Śląsku, jak spędzano wolny czas, w co się bawiono i jakie zabawki były popularne wśród chłopców i dziewcząt - mówią inicjatorzy przedsięwzięcia.

Chętni do wzięcia udziału w przedsięwzięciu, powinni napisać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Zgromadzone materiały oraz spisane opowieści zostaną następnie wykorzystane do przeprowadzenia warsztatów międzypokoleniowych.