Już w niedzielę 17 lipca o godz. 15.00 Muzeum Górnośląskie zaprasza na pierwsze oprowadzanie po wystawie „Kościół Świętego Ducha oczami archeologa”. Ta unikatowa wystawa, ukazująca bogactwo archeologiczne naszego regionu, to jednocześnie dowód na to, że Bytom odgrywał w średniowieczu bardzo ważną rolę w regionie. Badania wykopaliskowe prowadzone przez archeologów z Muzeum Górnośląskiego przy kościele św. Ducha pozwoliły spojrzeć w przeszłość miejsca związanego z kościołem i nieistniejącymi już założeniami szpitala bożogrobców. Miejsca, gdzie schronienie znajdowali najubożsi, którzy nie mogli liczyć na żadną inną pomoc. Na wystawie zaprezentowane zostały najciekawsze zabytki, m.in. monety pochodzące z czasów Jagiellonów.
Na wystawie zaprezentowane zostaną najciekawsze zabytki, m.in. monety pochodzące z czasów Jagiellonów. Cennym znaleziskiem jest moneta z ostatniego roku panowania króla Stefana Batorego. Świadectwem wojny trzydziestoletniej są z kolei elbląskie szelągi okupacyjne Karola Gustawa, którymi opłacano szwedzkie wojska stacjonujące przez moment w Bytomiu. Z wojen śląskich, a w zasadzie z okresu tuż po nich, mamy natomiast greszel Fryderyka II oraz guzik o charakterze wojskowym. Pozostałe zaś przedmioty dowodzą kontaktów handlowych odbywających się wzdłuż starego szlaku kupieckiego - Via Regia.
Zapraszamy na wystawę do głównej siedziby Muzeum Górnośląskiego przy pl. Jana III Sobieskiego 2 w niedzielę 17 lipca o godz. 15.00. Wstęp w cenie biletu na wystawę czasową.
Wystawa, która potrwa do 30 listopada br. jest współorganizowana przez Miasto Bytom.