Bytom to miasto pełne tajemnic związanych nie tylko z okresem II wojny światowej, ale również tak odległych czasów jak… średniowiecze. Dzisiaj 30 lipca w ramach spaceru archeologicznego przygotowanego przez Muzeum Górnośląskie mieszkańcy i turyści odkrywali tajemnice średniowiecznych cmentarzy, roli Kazimierza bytomskiego w dziejach miasta, a także miejsca pochówku Piastów bytomskich. Przewodnikiem po średniowiecznych tajemnicach miasta był Jarosław Święcicki z Muzeum Górnośląskiego.
Podróż po średniowiecznym Bytomiu uczestnicy spaceru rozpoczęli od kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz cmentarza mieszczan. Następnie udali się do kościoła św. Wojciecha (kiedyś św. Mikołaja) gdzie spoczywają nie tylko zakonnicy, ale także bytomscy Piastowie. Oprowadzający mieszkańców i turystów przybyłych dzisiaj do naszego miasta Jarosław Święcicki sporo miejsca poświęcił także historii kościoła pw. św. Ducha, a także jego roli w dziejach miasta oraz pracach archeologicznych na cmentarzu, który znajduje się w jego pobliżu, a będącym miejscem pochówku najuboższych mieszkańców miasta i okolicy.
Warto dodać, że najciekawszym miejscem, jakie odwiedzili dzisiaj miłośnicy historii Bytomia był dawny kościół pw. św. Mikołaja, a obecnie św. Wojciecha, gdzie oprowadzający turystów Jarosław Święcicki przedstawił ciekawą hipotezę związaną z pochówkiem Piastów bytomskich, między innymi księcia opolsko-raciborskiego Władysława I, który lokował Bytom na prawie magdeburskim czy jego syna Kazimierza bytomskiego, za czasów którego Bytom stał się stolicą księstwa oraz wybudowano po 1281 roku zamek książęcy i mury miejskie.