Jakie waluty cyfrowe są dostępne na rynku

Waluty cyfrowe istnieją niemal tak długo jak Internet. Jednak wprowadzenie technologii blockchain umożliwiło stworzenie zdecentralizowanych tokenów cyfrowych, które są dostępne dla wszystkich i mogą być używane do wymiany towarów, usług lub innych tokenów cyfrowych. Wiele takich tokenów jest określanych jako "app coins", ponieważ istnieją one przede wszystkim w celu wspierania konkretnej aplikacji blockchain. Te tokeny są zwykle zbudowane na szczycie innego blockchaina, takiego jak Bitcoin lub Ethereum, i można do nich uzyskać dostęp lub handlować tylko wtedy, gdy jesteś właścicielem tego konkretnego tokena. Niezbędne informacje kryptowaluty przedstawiamy poniżej.

Cyfrowa waluta Podsumowanie

Waluty cyfrowe istnieją niemal tak długo jak Internet. Jednak wprowadzenie technologii blockchain umożliwiło stworzenie zdecentralizowanych tokenów cyfrowych, które są dostępne dla każdego i mogą być używane do wymiany towarów, usług lub innych tokenów cyfrowych. Wiele takich tokenów określa się mianem "monet aplikacji", ponieważ istnieją one przede wszystkim w celu wspierania konkretnej aplikacji blockchain. Te tokeny są zwykle zbudowane na szczycie innego blockchaina, takiego jak Bitcoin lub Ethereum, i można do nich uzyskać dostęp lub handlować tylko wtedy, gdy jesteś właścicielem tego konkretnego tokena. Powinieneś zainwestować w waluty cyfrowe, jeśli wierzysz, że w pewnym momencie w przyszłości staną się one akceptowanym środkiem wymiany lub magazynem wartości. Poniższy artykuł bada różne rodzaje walut cyfrowych dostępnych dzisiaj z przykładami znanych projektów w każdej kategorii.

Bitcoin

Bitcoin (BTC) jest zdecentralizowaną walutą cyfrową. Bitcoiny są tworzone i wymieniane między użytkownikami, poprzez proces zwany górnictwem. Górnicy tworzą nowe Bitcoiny poprzez rozwiązywanie złożonych problemów matematycznych. System jest tak zaprojektowany, że całkowita liczba Bitcoinów, które mogą być kiedykolwiek wydobyte, jest ograniczona do 21 milionów. Wydobywanie Bitcoinów jest procesem intensywnym obliczeniowo, co doprowadziło do rozwoju wyspecjalizowanych komputerów, zwanych ASIC (application-specific integrated circuit) mining rigs, które są zaprojektowane do przetwarzania operacji wydobywania Bitcoinów bardziej efektywnie. Wydobycie Bitcoin stało się tak konkurencyjne, że wiele osób zwróciło się do wydobycia innych walut cyfrowych, takich jak Ethereum, zamiast. Bitcoin jest również często określany jako "sklep wartości", ponieważ jego cena ogólnie wzrosła w czasie. Bitcoin jest najczęściej używaną i akceptowaną walutą cyfrową.

Ethereum

Ethereum (ETH) to nie tylko waluta cyfrowa, to zdecentralizowana platforma, która umożliwia deweloperom budowanie i wdrażanie zdecentralizowanych aplikacji (dApps). Aplikacje te sięgają od prostych kontraktów finansowych po zarządzanie łańcuchem dostaw i operacjami logistycznymi międzynarodowych firm. Platforma Ethereum działa na blockchainie, który wykorzystuje inteligentne kontrakty. Inteligentne kontrakty to protokoły komputerowe, które ułatwiają, weryfikują lub egzekwują negocjacje lub wykonanie umowy i są wykonywane po spełnieniu określonych warunków. Dzięki temu deweloperzy mogą tworzyć dApps z wbudowaną funkcjonalnością, która nie wymaga do działania centralnego organu (np. departamentu rządowego lub agencji regulacyjnej). Cena Ethereum była historycznie silnie skorelowana z ceną Bitcoina, a w rezultacie podlegała dużej zmienności. Jednak od początku 2019 r., ETH handluje niezależnie od BTC i przewyższa Bitcoina.