"Do Bytomskich strzelców wojska zaciągają, Wojska zaciągają. Niejednej dziewczynie, niejednej kochance Serca zasmucają, serca zasmucają". Tak brzmi pierwsza zwrotka popularnej pieśni „Do bytomskich strzelców”, która od 2004 roku z okazji 750-lecia nadania prawa miejskim Bytomiowi, stała się oficjalnym hejnałem naszego miasta. Dzisiaj 6 września po przerwie, śląska pieśń ponownie zabrzmiała z wieży kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na bytomskim Rynku.

Bytomski hejnał znowu zabrzmiał z kościelnej wieży

Pieśń upamiętniająca 1 Pułku Strzelców Bytomskich

Śląska pieśń „Do bytomskich strzelców” nawiązuje do 1 Pułku Strzelców Bytomskich, jednej z najważniejszych formacji wojskowych utworzonych w 1919 roku. Formalnie Pułk Bytomski powstał 17 maja 1919 roku na mocy rozkazu nr 127 Głównego Dowództwa Wojsk Polskich w Poznaniu, zgodnie z którym przekształcono Batalionu Strzelców nr 7 w I Pułk Strzelców Bytomskich, składający się z dwóch batalionów, z czego I batalion liczył trzy kompanie, zaś II batalion cztery kompanie strzeleckie i jedną kompanię karabinów maszynowych.

Warto podkreślić, że żołnierze Pułku Bytomskiej, który składał się w większości z ochotników z powiatu bytomskiego walczył nie tylko na pograniczu polsko - niemieckim, obejmując służbę ochrony pogranicza na pododcinku Wieluń od Wieruszowa do Praszki, ale również zasłużył się w wojnie polsko - bolszewickiej w 1920 roku biorąc udział w walkach nad Autą i Berezyną, ale przed wszystkim w bitwie warszawskiej, gdzie żołnierze 167 pułku piechoty /1 Pułku Strzelców Bytomskich został w 1920 przemianowany na 167 pp/ otrzymali za zadanie obronę odcinka przedmościa warszawskiego łączącego Modlin - Zegrze z Warszawą, który stanowił ostatnią przeszkodę przed frontalnym atakiem na stolicę Polski. Warto dodać, że żołnierze Pułku Bytomskiego wzięli także udział w 1921 roku walkach w III powstaniu śląskim w rejonie Praszki, Gorzowa i Dobrodzienia, gdzie w krwawych walkach zginęło 42 żołnierzy.

Posłuchaj bytomskiego hejnału z wieży kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na bytomskim Rynku

Hejnał z okazji 750-lecia nadania praw miejskich

Hejnał Bytomski powstał w 1998 roku na zamówienie Urzędu Miejskiego w Bytomiu i został oparty na motywach pieśni „Do bytomskich strzelców”. Po raz pierwszy wykonano go w 1998 roku podczas obchodów Święta Bytomia, jednak ze względu na rocznicę 750-lecia nadania praw miejskich Bytomiowi w 2004 roku podjęto decyzję, że pieśń „Do bytomskich strzelców” zostanie oficjalnym hejnałem.

Warto dodać, że autorką kompozycji jest Małgorzata Kaniowska - bytomianka, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej im. Chopina w Bytomiu oraz Akademii Muzycznej w Katowicach oraz założycielska Bytomskiej Orkiestry Kameralnej „Camerata Impuls”. Po zaakceptowaniu projektu hejnału przez komisję heraldyczną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz radnych Rady Miejskiej, pieśń „Do bytomskich strzelców” od 2004 roku stała się oficjalnym hejnałem Miasta Bytomia.

Bytomski hejnał usłyszymy codziennie, cztery razy w ciągu dnia

Bytomski hejnał po przerwie ponownie zabrzmi z wieży kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na bytomskim Rynku. Mieszkańcy będą mogli go usłyszeć o godzinie: 9:00, 12:00, 15:00 oraz 18:00. Hejnał będzie odtwarzany elektronicznie z głośników umieszczonych na wieży bytomskiego kościoła w Rynku, zaś podczas ważnych uroczystości miejskich może być wykonywany przez trębacza.