Projektowanie wnętrz - od czego zacząć?

Jak najlepiej przygotować się do zawodu projektanta wnętrz? Nie wszystkich stać na to, by pójść na studia o kierunku projektowanie wnętrz. Do niedawna profesja ta uznawana była za elitarną i przeznaczoną dla wąskiego grona pasjonatów. Rosnące oczekiwania społeczne oraz dynamicznie rozwijający się gust masowy sprawiły, że zapotrzebowanie na projektantów wnętrz stopniowo zaczęło wzrastać. Od czego zacząć, by sprawdzić się w tej dziedzinie, niekoniecznie posiadając dyplom uczelni wyższej?

Projektowanie wnętrz - pasja, niekoniecznie dyplom

Kierunek projektowanie wnętrz można skończyć na renomowanej uczelni artystycznej typu ASP, ale dla bardziej niecierpliwych polecane są także dwuletnie kursy, np. w szkołach policealnych - wyjaśniają projektanci wnętrz z alldesign.com.pl. Co prawda, kurs policealny nie daje tytułu magistra, ale ma się po nim kwalifikacje zawodowe, na podstawie których można pracować jako fachowy projektant wnętrz. W tej profesji bardzo liczy się ciągłe samodoskonalenie. Co roku możemy zauważyć na rynku nowe programy do kreacji przestrzennej. Warto się na nie otwierać, badać nowe środowiska pracy, by móc ciągle pozostać w zawodzie na fali, nie dać się zmieść konkurencji, która z roku na rok jest coraz liczniejsza.

Projektowanie wnętrz - co otwiera umysł?

Umysł projektanta spełniającego się w swojej pasji powinien być chłonny i otwarty. W rozwijaniu zainteresowań może pomóc nie tylko wypróbowywania coraz to nowszych aplikacji do kreowania przestrzeni i krajobrazów, ale także kolekcjonowanie publikacji z działu projektowanie wnętrz. “Każdy z projektantów zatrudnionych w naszej firmie swoje hobby rozpoczynał od kolekcjonowania poczytnych pism wnętrzarskich, w których zawsze można było znaleźć mnóstwo inspiracji” - tak twierdzą pracownicy popularnej firmy alldesign.com.pl, specjalizującej się w projektowaniu i wyposażeniu wnętrz wysokiej klasy. Równie ważne są także podróże. Nic nie otwiera fantazji bardziej, niż obcowanie z nową materią, oryginalnie zbudowanymi obiektami, ich strukturą, kolorem oraz kształtem. Zasmakowaną rzeczywistość udaje się później przetworzyć na unikalne realizacje, idealnie nadające się do zaszczepienia na polskim gruncie.

Projektowanie wnętrz

Projektowanie wnętrz - jak szybko się rozwijać?

Każdemu projektantowi wnętrz zależy na szybkim rozwoju, który zagwarantuje mu miejsce na rynku i sprawi, że jego usługi cieszyć się będą popularnością. Ona zawsze przekłada się na pieniądze. W tym fachu jednak nie warto iść na skróty. Gruntowny i szeroki rozwój w branży osiągniemy dzięki ciągłemu kształceniu pod okiem ludzi mądrzejszych i bardziej doświadczonych od nas. Korzystając z dotacji przeznaczonej na rozwój biznesu z działu projektowanie wnętrz, warto szczegółowo rozplanować wszelkie wydatki. Znaczną część przyznanego wsparcia finansowego trzeba będzie wydać na markowe programy do wizualnego kreowania przestrzeni oraz wysokiej jakości sprzęt komputerowy. Zainwestowane środki zaczną się zwracać już po otrzymaniu pierwszych zleceń. Stałe obserwowanie zmian na rynku usług pozwoli nam stworzyć zachęcający i przystępny cennik.