Pokaz ewakuacji z wyrobisk podziemnych, sprawności grupy alpinistycznej oraz zawodowych ratowników górniczych, a także specjalny pokaz sprzętu gaśniczego z jego wykorzystaniem do gaszenia palącego metanu. To największe atrakcje, jakie czekają bytomian już w piątek 23 września w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu z okazji 115-lecia ratownictwa górniczego na ziemiach polskich.
Bytomscy ratownicy zaprezentują swoje umiejętności
Dzień otwarty w CSRG w Bytomiu - Rozbarku przy ul. Chorzowskiej 25 to nie tylko pokazy sprawności ratowników górniczych, którzy niosą pomoc górnikom w Polsce i na świecie, ale również możliwość zobaczenia profesjonalnego sprzętu ratownictwa górniczego wraz z wozami bojowymi oraz przypomnienia sobie zasad związanych z udzielaniem pierwszej pomocy.
Warto dodać, że pierwsze pokazy w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego zaplanowano już o godzinie 9:00. Na terenie Stacji co pół godziny będą odbywać się kolejne wydarzenia, a dzień otwarty zakończy się pokazem specjalistycznej grupy alpinistycznej. Z ciekawych wydarzeń, jakie będzie można zobaczyć w piątkowe przedpołudnie będą między innymi o godzinie: 10:00 - pokazy ewakuacji poszkodowanych z dachu budynku biurowca, o 10:30 - pokaz możliwości gaszenia palącego się metanu czy o 11:30 - pokaz ewakuacji poszkodowanego z wyrobisk podziemnych - zobacz program Dnia Otwartego w CSRG w Bytomiu
Uwaga! Zorganizowane grupy prosimy o kontakt telefoniczny z Centralną Stacją Ratownictwa Górniczego w Bytomiu pod numerem telefonu - 571 255 054 - celem ustalenia godziny zwiedzania.
Ratownictwo górnicze w Bytomiu z ponad wiekową tradycją
Początki ratownictwa górniczego w Bytomiu przypadają na początek XX wieku. W 1906 roku podczas obrad zarządu VI sekcji Brackiego Stowarzyszenia Zawodowego, podjęto decyzję o budowie Górnośląskiej Głównej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Dwa lata później, w 1908 roku mimo wciąż trwających prac budowlanych, stacja w Bytomiu rozpoczęła działalność, a jej celem było udzielania pomocy zakładom górniczym w przypadku awarii oraz niesienie ratunku poszkodowanym górnikom.
Warto podkreślić, że mimo zawirowań politycznych na Górnym Śląsku związanych z powstaniami śląskimi, Stacja Ratownictwa Górniczego pozostała po podziale Śląska wraz z Bytomiem w granicach Niemiec, jednak niosła pomoc w całym okręgu górnośląskim. W latach dwudziestych XX wieku bytomska stacja zmieniła nazwę na Górnośląską Główną Stację Ratownictwa Górniczego i Sztolnię Doświadczalną w Bytomiu, zaś w 1929 roku w stacji utworzono stałe górnicze pogotowie ratownicze.
Istotne zmiany w bytomskiej stacji zaszły dopiero po II wojnie światowej, gdy Górny Śląsk, a wraz z nim Bytom znalazł się w granicach Polski. W 1947 roku nastąpiło przekształcenie stacji w Okręgową Stację Ratownictwa Górniczego, powierzając jej rolę koordynatora działań ratowniczych. Już rok później w 1948 roku powołano przedsiębiorstwo - Stację Ratownictwa Górniczego Przemysłu Węglowego w Bytomiu z okręgowymi oddziałami w Bytomiu, Sosnowcu i Wałbrzychu.
Najistotniejsze zmiany w działalności ratownictwa górniczego wprowadzono jednak w 1958 roku. Wówczas Stację Ratownictwa Górniczego Przemysłu Węglowego w Bytomiu przekształcono w Centralną Stację Ratownictwa Górniczego, która zaczęła nadzorować i kontrolować ratownictwo we wszystkich zakładach górniczych.
Warto dodać, że w 1974 roku po czterech latach budowy oddano nowoczesny budynek Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, który znajduje się przy ul. Chorzowskiej 25, zaś w 2005 roku Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego została przekształcona w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa o szczególnym znaczeniu dla gospodarki.