W dniach 5-6 października w hiszpańskim Oviedo odbyły się warsztaty i debaty poświęcone sprawiedliwej transformacji w ramach programu wymiany doświadczeń pomiędzy regionami górniczymi Unii Europejskiej ExchangeEU. Bytom i Asturia zostały wybrane jako jedno z ośmiu partnerstw w całej Unii.
Delegacja Bytomia i Śląska
W spotkaniach w hiszpańskim Oviedo wzięła udział delegacja Bytomia i województwa śląskiego: zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda wraz z pracownikami Wydziału Strategii, Funduszy Europejskich i Obsługi Inwestora Urzędu Miejskiego w Bytomiu oraz jako przedstawiciel Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce Leszek Żogała, wójt gminy Gierałtowice i Anna Dudek, kierownik Referatu Transformacji Regionu w Departamencie Rozwoju i Transformacji Regionu Urzędu Marszałkowskiego.
Wymiana doświadczeń
Uczestnicy wymieniali się swoimi doświadczeniami dotyczącymi zarządzania sprawiedliwą transformacją, w tym zagospodarowaniem terenów poprzemysłowych. Podczas paneli dyskusyjnych zastępca prezydenta Bytomia mówił m.in. o wyzwaniach, jakie stoją przed Bytomiem w związku ze sprawiedliwą transformacją, zrealizowanych oraz planowanych projektach, programie rewitalizacji oraz transformacji z perspektywy miejskiej, regionalnej i społecznej. Przedstawiciele regionu Asturii oraz burmistrzowie tamtejszych gmin górniczych dzielili się swoimi doświadczeniami oraz praktykami związanymi z rewitalizacją, zawieraniem partnerstw między interesariuszami oraz metodologią wybierania projektów.
Program wymiany Unii Europejskiej
Wyjazd w całości jest finansowany w ramach programu wymiany doświadczeń pomiędzy regionami górniczymi Unii Europejskiej ExchangeEU. Program jest realizowany przy wsparciu merytorycznym globalnej organizacji doradczej Guidehouse. ExchangeEU jest skierowany do regionów związanych z wydobyciem węgla kamiennego i brunatnego, torfu oraz oleju łupkowego („regiony węgiel+”) w Unii Europejskiej, będących w okresie sprawiedliwej i niskoemisyjnej transformacji energetycznej. Program stanowi okazję do spotkań oraz tworzenia długoterminowych relacji, które mogą przyspieszyć przejście na czystą energię w różnych regionach Unii Europejskiej.