Szkoła Podstawowa nr 28 w Bytomiu - Łagiewnikach już od osiemnastu lat nosi imię Królowej Jadwigi, jednej z najbardziej znanych postaci historycznych w dziejach naszego kraju. W piątek 7 października z okazji 18. rocznicy nadania placówce imienia Królowej Jadwigi zorganizowano w szkole festyn. W uroczystości wziął udział m.in. zastępca prezydenta Bytomia Adam Fras.
Warto dodać, że to uczniowie wybrali osiemnaście lat temu królową Jadwigę na patronkę swojej szkoły. Wówczas zorganizowano w szkole plebiscyt, w którym zdecydowanie uczniowie opowiedzieli się za polską królową, która miała patronować bytomskiej placówce. Po wyborze królowej Jadwigi na patronkę w szkole zorganizowano szereg imprez, konkursów, a także wydarzeń, w ramach których uczniowie mogli poznać jej życie i dokonania.
Równocześnie trwały także prace nad opracowaniem ceremoniału szkolnego, gdyż szkoła wraz z nowym imieniem miała otrzymać sztandar. Aby jeszcze bardziej podkreślić wyjątkowy charakter placówki, powstała koncepcja napisania hymnu szkoły. Zadania tego podjęły się nauczycielki Ewa Grzegorzyca i Anna Franik, które są autorkami słów, zaś muzykę skomponował Robert Barlik. Zgodnie z przewidywaniami ceremoniał szkolny towarzyszy obecnie wszystkim ważniejszym uroczystościom szkolnym.
Wszystkie starania uczniów i nauczycieli szkoły w Łagiewnikach o nadanie szkole imienia Królowej Jadwigi zakończyły się wraz z podjęciem przez Radę Miejską w Bytomiu 25 sierpnia 2004 roku uchwały Rady Miejskiej /numer XXIX/466/2004/, zgodnie z którą Szkoła Podstawowa nr 28 w Bytomiu - Łagiewnikach otrzymała imię Królowej Jadwigi.
Warto podkreślić, że od czasu nadania imienia szkole co roku odbywają się w placówce uroczystości upamiętniające to wydarzenie, podczas których przypominana jest postać polskiej królowej, która miała ogromny wpływ na polityczne losy Polski w drugiej połowie XIV wieku, ale również jej rozwój kulturalny i naukowy.
Królowa Polski patronuje szkole już od osiemnastu lat
Rys historyczny Królowej Jadwigi
Jadwiga Andegaweńska urodziła się na Węgrzech prawdopodobnie w 1373 lub 1374 roku. Była trzecią córką i ostatnim dzieckiem króla węgierskiego Ludwika Andegaweńskiego i Elżbiety Bośniaczki. W wieku dziesięciu lat, 16 października 1384 roku została koronowana na króla Polski po długich pertraktacjach między szlachtą polską a Elżbietą Bośniaczką.
Zgodnie z prawem Jadwiga jako król Polski była dziedziczką Królestwa Polskiego oraz mogła wystawiać dokumenty państwowe, jednak ster rządów w Polsce dzierżyli w jej imieniu małopolscy możnowładcy. W 1386 roku po unii polsko-litewskiej w Krewie, Jadwiga wyszła za mąż za Władysława Jagiełłę, jednak nadal zachowała tytuł królewski, mimo że Jagiełło został koronowany na króla Polski. Warto odnotować, że Władysław Jagiełło był pierwszym królem elekcyjnym i nie miał praw dziedzicznych do tronu polskiego.
Jadwiga Andegaweńska odegrała znaczącą rolę w łagodzeniu konfliktów polsko-krzyżackich, rozwoju kultury w Polsce, a także walnie przyczyniła się do odtworzenia krakowskiego uniwersytetu.
Z małżeństwa z Władysławem Jagiełłą miała jedną córkę, urodzoną 22 czerwca 1399 roku Elżbietę Bonifację, która zmarła po trzech tygodniach - 13 lipca. Kilka dni później 17 lipca 1399 zmarła również Jadwiga Andegaweńska. Królowa Jadwiga została pochowana w katedrze wawelskiej.