Na wystawie współczesnej tkaniny i batiku polskiego „Pola” w Muzeum Narodowym Indonezji w Dżakarcie zaprezentowano prace bytomskiej artystki Aleksandry Herisz.

Aleksanda Herisz z Beatą Stoczyńską, ambasador RP w Indonezji

- Pojechałam tam na zaproszenie ambasador RP w Indonezji Beaty Stoczyńskiej i Muzeum Narodowego w Dżakarcie. Na wystawie zaprezentowano mój dyptyk batikowy „Polska-Indonezja” oraz instalację batikową „Pośród brzóz” - mówi artystka Aleksandra Herisz.

Prace wykonane w technice batiku wzbudzały duże zainteresowanie, ponieważ jest to techniką, którą Indonezyjczycy się szczycą i uznają za sztukę narodową. Co więcej - kraj ten obchodzi narodowy dzień batiku, w ramach którego w wielu zakładach pracy jeden dzień w tygodniu wszyscy pracownicy przywdziewają ubrania wykonane w tej technice.

- Przy okazji przyjazdu na wernisaż, kuratorka wystawy dr Joanna Wacławek, umożliwiła nam poznanie tradycyjnych metod nakładania wosku na tkaninę przy pomocy stempli i farbowania naturalnymi barwnikami - mówi artystka.

Aleksandra Herisz jest plastyczką, zajmująca się witrażem, tkaniną i wikliną. Od lat związana jest z Wolnym Stowarzyszeniem Zielonych Artystów oraz Młodzieżowym Domem Kultury nr 1, gdzie w arkana pracy z tkanina wprowadza młodzież zafascynowaną rękodziełem. Jest także kuratorką Międzynarodowego Biennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej „Sileziany”.