Przed jakimi wyzwaniami stoi edukacja regionalna na początku XXI wieku, jakie są jej cele na najbliższe lata, a także w jakich kierunkach powinna się rozwijać? To pytania, na które spróbują odpowiedzieć eksperci podczas debaty „Wyzwania edukacji regionalnej w XXI wieku” w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. prof. Władysława Studenckiego w Bytomiu. Zapraszamy w środę, 19 października do Sali wykładowej MBP przy placu Jana III Sobieskiego. Początek debaty o godz. 14.00.

Wyzwania edukacji regionalnej w XXI wieku - debata w Miejskiej Bibliotece Publicznej

W debacie eksperckiej wezmą udział: Robert Ciupa - Dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, dr hab. Maciej Fic - prof. Uniwesrystetu Śląskiego, Barbara Freier-Pniok - Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Bytomiu, Ryszard Mozgol - Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, Marek Smuda - nauczyciel historii, regionalista. Moderatorem debaty będzie dr Sebastian Rosenbaum, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Katowicach.

W trakcie debaty zaproszeni goście omówią istotę edukacji regionalnej na Górnym Śląsku, spróbują scharakteryzować od kiedy możemy mówić o takim nauczaniu na terenie naszego regionu, zastanowią się nad elementami charakterystycznymi dla tego typu edukacji oraz omówią jej główne cele. Eksperci biorący udział w dyskusji, to osoby z dużym doświadczeniem praktycznym (nauczyciele, nauczyciele akademiccy, redaktorzy platformy cyfrowej „Eduś”), którzy przedstawią także działania i kierunki rozwoju edukacji regionalnej na przykładzie: Instytutu Pamięci Narodowej, Uniwersytetu Śląskiego, szkół podstawowych i średnich.

Elementem wieńczącym debatę będą pytania publiczności dotyczące poruszanych zagadnień.

Organizatorem wydarzenia są: Miejska Biblioteka Publiczna im. Prof. Władysława Studenckiego w Bytomiu oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach Filia w Bytomiu.