Przez ostatnie dwa miesiące ok. 680 tys. osób zachorowało na grypę. 1806 trafiło do szpitali z powodu ciężkiego przebiegu choroby. Chroń siebie i bliskich. Zaszczep się przeciwko grypie.

Od kilku tygodni odnotowujemy systematyczny wzrost zachorowań na grypę sezonową.

v

Grypa nie jest lekką chorobą

Grypa to ostre wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych. Przyczyną zachorowania są wirusy grypy - najczęściej typu A i B. Przenosi się drogą kropelkową - podczas mówienia, kaszlu, wydmuchiwania nosa, przez bezpośredni kontakt ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych. Okres inkubacji wynosi 1-4 dni. Objawy grypy zwykle pojawiają się nagle i obejmują: gorączkę (powyżej 38 ºC), dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, bóle głowy, uczucie rozbicia, osłabienia, złe samopoczucie, kaszel, ból gardła, katar.

Dzieci oraz osoby starsze są szczególnie narażone na ciężki przebieg grypy. Gorączka przekraczająca nieraz 40 stopni, ogromne osłabienie, ból głowy i mięśni. Objawy mogą być nieco inne u małych dzieci. Tu może pojawić się zmiana zachowania, senność, rozdrażnienie, a także objawy ze strony układu pokarmowego, jak brak apetytu czy wymioty. Do tego ryzyko powikłań i hospitalizacji.

Najlepszą metodą skutecznej ochrony są szczepienia ochronne

Grypę leczy się przede wszystkim objawowo. Zalecenia dotyczą pozostania w domu i odpoczynku, picia dużych ilości płynów, a w razie potrzeby - stosowania niesterydowych leków przeciwzapalnych. U małych dzieci szczególnie ważne jest nawadnianie i obniżanie gorączki. Jeśli należysz do grupy ryzyka ciężkiego przebiegu choroby, lekarz może zadecydować o zastosowaniu leków antywirusowych (oseltamivir, zanamivir). Grypy nie leczy się antybiotykami! Zdarza się, że grypa prowadzi do powikłań. Jeśli powikłania są o etiologii bakteryjnej, wprowadza się antybiotykoterapię. Najczęstsze powikłania grypy to zapalenia ucha środkowego oraz angina paciorkowcowa. W cięższych przypadkach, prowadzących nieraz do hospitalizacji może pojawić się zapalenie płuc, rzadziej - zapalenie mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych i inne. Zdarza się też, że grypa prowadzi do zaostrzenia istniejących chorób przewlekłych.

Najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby są dzieci poniżej 2 roku życia, dorośli w wieku 65 lat lub starsze, kobiety w ciąży oraz osoby przewlekle chore. Śmiertelność grypy sezonowej wynosi 0,1-0,5% (tzn. umiera 1-5 na 1000 osób, które zachorowały), przy czym 90% zgonów występuje u osób po 60 r.ż.

Szczepienie przeciwko grypie sezonowej to najskuteczniejsza, polecana przez Światową Organizację Zdrowia i ekspertów z zakresu epidemiologii, metoda zapobiegania zachorowaniu. Nawet jeśli zarazisz się po zaszczepieniu, masz szansę przejść chorobę z mniejszym nasileniem i będziesz mniej narażony na jej powikłania.

Szczepienia są zalecane wszystkim osobom powyżej 6. miesiąca życia, a w szczególności: zdrowym dzieciom w wieku od 6. miesiąca życia do 18 lat,(od 24 miesiąca życia do 18 lat możliwość zastosowania również szczepionki donosowej), osobom chorym na choroby przewlekłe, osobom w wieku powyżej 55 lat, pracownikom ochrony zdrowia oraz placówek zapewniających opiekę osobom chorym i niepełnosprawnym, pracownikom wykonującym zawody wymagające ciągłego kontaktu z ludźmi.

Aby zapobiec grypie, stosuj zasady bezpieczeństwa

  • zakrywaj nos i usta podczas kichania i kaszlu
  • jeśli źle się czujesz, zostań w domu i unikaj kontaktu z innymi ludźmi
  • regularnie i dokładnie myj ręce
  • unikaj tłumów, zachowaj dystans od innych osób
  • w miejscach publicznych noś maseczkę.