„Długa przerwa” - to tytuł najnowszej wystawy w CSW Kronika, której wernisaż przyciągnął dzisiaj do galerii miłośników sztuki. Wydarzenie adresowane dla najmłodszych, ale nie tylko. Wystawie towarzyszył bogaty program warsztatów. Zajęcia przygotowane były w dwóch wersjach językowych: polskiej i ukraińskiej.

Założeniem organizatora było stworzenie bezpiecznej przestrzeni międzypokoleniowej integracji polsko-ukraińskiej, a także przyjaznego miejsca warsztatowego dla dzieci wraz z opiekunami.

- Długiej przerwy potrzebujemy w szkole, w pracy i życiu prywatnym. W czasie przerwy reguły przestają obowiązywać i zaczynamy komunikować się tak, jak chcemy. Nie musimy wcale używać języka, istotne stają się emocje i komunikacja pozawerbalna. W końcu możemy pozwolić sobie na bycie sobą. Zależy nam na tym, żeby przestrzeń wystawy „Długa przerwa” rzeczywiście przynosiła wytchnienie, żeby każdy mógł zamknąć za sobą drzwi do zewnętrznego świata, poczuć się swobodnie i bezpiecznie. Tutaj będzie można bezkarnie tracić czas - mówiła kuratorka wystawy Katarzyna Kalina.

„Długa przerwa” składa się m.in. z instalacji przygotowanych przez artystów i artystki (Dominikę Malską, Gary`ego Marshalla-Stevensa, Sylwestra Piechurę) we współpracy z dziećmi i młodzieżą ze śląskich szkół - z Bytomia, Gliwic i Zabrza. Prezentuje utopijne trzy obszary edukacji, oparte na prawie młodego człowieka do życia w harmonii, do emocji i szacunku.

Na uczestników czekały m.in. czytelnia, kryjówki, krąg przy ciepłym świetle do wspólnego przesiadywania, a także stanowiska do twórczego działania. „Długa przerwa” to bowiem nie tylko wystawa, ale również projekt warsztatowy. W przestrzeni ekspozycji odbywały się otwarte zajęcia tematyczne oraz oprowadzania dla grup szkolnych, rodzinnych i dla młodzieży. Wystawa potrwa do 30 grudnia.

Zadanie sfinansowano ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.