Czy jest szansa, by zatrzymać przemoc domową zanim rozpędzi się na dobre? Jak skutecznie pracować z rodzinami, parami i uwrażliwiać ich na niepokojące relacje? Bytom postawił na profilaktykę przemocy - jako jedno z kilkunastu polskich miast będzie testować pilotażowy program zapobiegania przemocy domowej.

„Relacja ma MOC” to tytuł projektu, który od stycznia będzie realizować Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie we współpracy z innymi jednostkami działającymi w obszarze społecznym, takimi jak: szkoły, przedszkola, świetlice środowiskowe, poradnie zdrowia, czy Policja.

- Innowacja tego projektu polega na przeciwdziałaniu przemocy zanim faktycznie pojawi się ona w związku. Dotychczas działania te miały charakter interwencyjny. Celem projekt jest wypracowanie takiej ścieżki pracy z rodzinami, by do przemocy nie doszło - mówi Maciej Gąsior, koordynator projektu z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Profilaktyka przemocy

Projekt skupi się na wczesnej profilaktyce przemocy domowej i będzie częścią pilotażu realizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. „Pilotażowe wdrożenie zintegrowanych programów zapobiegania przemocy domowej”.

Założenie twórców projektu, że wczesne reagowanie na zaburzenia relacji między partnerami może się przyczynić do zahamowania zjawiska przemocy.

- W części związanej z oceną stanu relacji zaplanowaliśmy udział około 49 par. Do oceny relacji posłuży nam kwestionariusz opracowywany specjalnie na potrzeby tego programu. Zaplanowaliśmy też szereg działań, które mają zbliżyć do siebie partnerów - tłumaczy Maciej Gąsior.

Poprawić relacje, uczyć się siebie

Oprócz modułu związanego z oceną relacji między partnerami, nie zabraknie działań, które mają poprawić relacje miedzy parami. Złożą się na nie szkolenia, warsztaty i terapia. - Jeśli para uczestników ma dzieci one także będą włączone w te działania - mówi Maciej Gąsior.

W ramach projektu zaplanowano też szkolenia dla pracowników instytucji zaangażowanych w projekt. Na ten cel MOPR pozyskał blisko 1,2 mln zł ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Projekt będzie realizowany do końca 2023 roku.

logotyp