W czwartek, 5 stycznia w siedzibie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Bytomiu na wniosek prezesa PEC odbyło się spotkanie w sprawie wprowadzonej na początku roku taryfy Fortum Silesia S.A. W rozmowach wzięły udział władze miasta, przedstawiciele wytwórcy ciepła Fortum Silesia S.A., oraz największych odbiorców ciepła systemowego - spółdzielni mieszkaniowych, ZBM - TBS Sp. z o.o., ZGM Sp. z o.o. oraz Bytomskich Mieszkań.
Arkadiusz Kosiel, prezes zarządu Fortum Silesia S.A. wyjaśnił na spotkaniu, czym spowodowana jest podwyżka. - Aktualna podwyżka wynika ze zmian prawnych. Średnia cena wytworzenia nadal jest niższa od ceny, dla której nalicza się rekompensatę. Dodał, że poprzednia zmiana została wprowadzona na poziomie 50 proc. z możliwych do wprowadzenia.
Rządowa Tarcza Antyinflacyjna, która obejmowała między innymi niższe stawki VAT na energię obowiązywała do 31 grudnia ubiegłego roku. Ze stawki na poziomie 5 proc. wracamy do 23-procentowej dla ciepła systemowego oraz prądu. Powrót do wyższego VAT przyczynił się także do wzrostu cen dla odbiorców - mówił prezes Arkadiusz Kosiel, prezes zarządu Fortum Silesia S.A.
Warto podkreślić, że od 1 maja 2023 roku nowa taryfa przestanie obowiązywać, a odbiorcom z grupy A będzie naliczana taryfa obowiązująca na dzień 31 grudnia 2022 roku. Zgodnie z oczekiwaniem Prezydenta Bytomia kolejne zmiany taryfy mają być przedstawiane z wyprzedzeniem i mają się ograniczać do niezbędnego poziomu.
Konkurencyjne ceny ciepła zależą od dotacji unijnych
Przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych pytali między innymi o plany Fortum dotyczące dekarbonizacji źródła ciepła. Wskazali również na potrzebę konsultacji wysokości cen ciepła bezpośrednio z władzami Bytomia oraz o przyspieszenie obiegu informacji dotyczącej planowanych podwyżek.
- Modernizacja źródła ciepła jest uzależniona od możliwości pozyskania dofinansowania ze środków unijnych. Przewidywana inwestycja może wpłynąć na zachowanie konkurencyjnych cen - mówił podczas spotkania Arkadiusz Kosiel.
Zmieniona taryfa zatwierdzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki
Dostawcą ciepła dla mieszkańców Bytomia i Radzionkowa jest Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o., które nie ma wpływu na wzrost cen ciepła wytwarzanego przez Fortum Silesia S.A. Warto podkreślić, że PEC Sp. z o.o. nie uczestniczy zarówno w sporządzaniu taryfy przez Fortum Silesia S.A, jak również nie ma wglądu do ewidencji kosztów i przychodów przedsiębiorstwa.
Zgodnie z art. 47 ust. 1 i ust. 2 ustawy - Prawo energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 roku, przedsiębiorstwo energetyczne posiadające koncesje ustala taryfę dla ciepła oraz proponuje okres jej obowiązywania. Przedłożona taryfa podlega zatwierdzeniu przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, o ile jest zgodna z zasadami i przepisami, o których mowa w art. 44-46 ustawy - Prawo energetyczne.
PEC Sp. z o.o. będzie poszukiwał alternatywnych źródeł ciepła dla odbiorców w Bytomiu
Wprowadzona od 1 stycznia 2023 roku przez Fortum Silesia SA nowa taryfa opłat za wytworzone ciepłe dla części mieszkańców Bytomia jest już kolejną podwyżką cen ciepła w ostatnim roku. Przypomnijmy, że 1 lipca 2022 roku Fortum Silesia wprowadziło nową taryfę opłat za wytworzone ciepło, co oznaczało podwyżkę cen ciepła o około 24%.
W związku z kolejną podwyżką cen ciepła przez Fortum Silesia SA, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o., podobnie jak w 2022 roku, także w 2023 roku nie zwiększy stawek przesyłowych dla ciepła zawartych w taryfie PEC Sp. z o.o dla grup A. Warto dodać, że PEC Sp. z o.o. podejmie również działania mające na celu poszukiwanie alternatywnych źródeł ciepła, które nie tylko będą miały mniejszy wpływ na środowisko przyrodnicze, ale również wpłyną na uniezależnienie się od obecnego dostawcy ciepła, co z pewnością będzie skutkowało możliwością negocjacji w przyszłości ewentualnych zmian taryfy ciepła dla mieszkańców Bytomia.
Fortum Silesia S.A. wprowadziła od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023 roku podwyżki cen ciepła dostarczanego do Bytomia
Fortum Silesia S.A. wprowadzila na 4 miesiące (od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023 roku) nową taryfę ciepła zatwierdzoną decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Podwyżka cen ciepła dotyczy części mieszkańców naszego miasta, którym Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. dostarcza ciepło wytwarzane w ciepłowniach Fortum Silesia SA w Bytomiu-Miechowicach oraz Zabrzu. Nowa taryfa zatwierdzona w grudnia 2022 roku przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki dotyczy klientów z grupy A (A1, A2, A3 i A4, czyli odbiorców ze: Śródmieścia, Karbia, Łagiewnik, osiedla Arki Bożka, Szombierek, Rozbarku oraz Miechowic). Warto dodać, że dla klientów grupy B (B1, B2, B3 i B4, czyli mieszkańców Stroszka i osiedla gen. Jerzego Ziętka), dla których ciepło wytwarzane jest przez PEC Sp. z o.o. w Radzionkowie, ceny ciepła i stawki przesyłowe nie ulegną zmianie.
Stawki przesyłowe PEC bez zmian
Zgodnie z nową taryfą, która będzie obowiązywała od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023 roku, opłaty za ciepło dostarczane przez Fortum Silesia SA dla odbiorców grupy A wzrosną średnio o około 21%. Z uwagi na wzrost taryfy wytwórcy ciepła - Fortum Silesia SA, dostawca ciepła do bytomskich mieszkań - Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. nie zwiększy stawek przesyłowych dla ciepła zawartych w taryfie PEC dla odbiorców z grupy A.