Ruszył realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie projekt Relacja ma MOC skupiający się na profilaktyce przemocy domowej. Pierwsze spotkanie poprowadziła Liliana Krzywicka, psycholożka i terapeutka zajmująca się tematyką przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Ponieważ projekt realizowany jest we współpracy z innymi jednostkami działającymi w obszarze społecznym, w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele przedszkoli miejskich, szkół podstawowych, pracownicy socjalni, kuratorzy sądowi Policji, Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Podczas spotkania rozmawiano o zjawisku przemocy w rodzinie, jego źródłach i mechanizmach, czy stereotypach w myśleniu o przemocy. Ekspertka podkreśliła też znaczenie relacji społecznych w życiu człowieka i ich rolę w zapobieganiu występowania przemocy domowej.

W drugiej części spotkania koordynatorzy projektu, przedstawili jego założenia i szczegółowe informacje na temat planowanych działań oraz sposobach dalszej współpracy na rzecz poprawy sytuacji osób zagrożonych występowaniem przemocy.

Rekrutacja do projektu

Rekrutacja do projektu ruszy w marcu, a na uczestników projektu będą czekać różnego rodzaju szkolenia, warsztaty i terapia. Dla uczestników przewidziano wycieczki, warsztaty kulinarne czy wspólne wyjścia. Działania te będą miały na celu poprawę komunikacji w rodzinach, zacieśnianie więzi i budowanie współpracy.

- W części związanej z oceną stanu relacji zaplanowaliśmy udział około 49 par. Do oceny relacji posłuży nam kwestionariusz opracowywany specjalnie na potrzeby tego programu. Zaplanowaliśmy też szereg działań, które mają zbliżyć do siebie partnerów - tłumaczy Maciej Gąsior, koordynator projektu.

Projekt pn. „Relacja ma MOC - profilaktyka przemocy domowej w Bytomiu” realizowany jest w ramach Programu „Sprawiedliwość”, którego operatorem jest Ministerstwo Sprawiedliwości, i finansowany jest ze środków funduszy norweskich i środków krajowych. Projekt będzie realizowany do końca 2023 roku.

logotyp funduszy norweskich