Dwie nowe wystawy zaprezentowane zostały dzisiaj w CSW Kronika. Podczas ich wernisaży goście podziwiali malarską wizję Karola Gawrońskiego „Maszynka do mielenia” oraz wizję polskiej wsi Jana Kowala. Wystawom towarzyszyły, stworzone w przestrzeni galerii specjalnie na tę okazję, murale. Atmosferę podczas wystaw zapewniła zaproszona DJ-ka Outta_8. Prace podziwiał Zastępca Prezydenta, Adam Fras.

Zaprezentowana przez Gawrońskiego wystawa to dzieła, w których zestawiona została pozytywna kolorystyka z makabryczną wizją. Wizją, w której człowiek przedstawiony jest jako istota bezwolna, bezbronna oraz poddawana dekonstrukcji.

Kontrastem dla prac Gawrońskiego była wystawa „Poplon” Jana Kowala, którego prace pozwoliły gościom na wyciszenie oraz mentalną wycieczkę na polską wieś. Jego prace to próba zmierzenia się z naturą oraz dzieciństwem, które spędził właśnie na wsi. Wystawę tworzą prace zrealizowane w odpowiedzi na kryzys, który dotknął gospodarstwo rolne należące do rodziny artysty.

Podczas dzisiejszego spotkania krakowska DJ-ka Outta_8 stworzyła oprawę muzyczną oraz świetlną. Artystka zaprezentowała swoje sety, w których znaleźć można brzmienia drapieżnego techno oraz swingującego electro. Do tego doszły efekty świetlne rodem z imprezy techno. Całość w połączeniu z wystawami robiła spore wrażenie oraz tworzyła wyjątkowy klimat.

Wystawy dostępne będą w bytomskiej galerii przy Rynku 26 do 24 marca.

Artyści

Jan Kowal (ur. 1997 w Piotrówce) - artysta sztuk wizualnych, absolwent katowickiej ASP. Interesuje go eksperyment, w ramach którego szuka nowych sposobów narracji. Zajmuje się malarstwem oraz performansem. W swoich działaniach konfrontuje się z najbliższym otoczeniem wsi, z której pochodzi. Bada ją poszukując nowych znaczeń i interesujących sposobów opowiadania. Lubi wracać na swoją wieś.

Karol Gawroński (ur. 1990) - artysta sztuk wizualnych, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Jego prace były prezentowane m.in. w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, Rondzie Sztuki w Katowicach, Galerii Pryzmat w Krakowie, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.