Doświadczasz w życiu trudności, z którymi nie możesz sobie poradzić i poszukujesz profesjonalnego wsparcia? Nie jesteś sam – problemy emocjonalne i psychiczne dotykają już co czwartego Polaka a skuteczna psychoterapia każdego dnia odmienia na lepsze życie setek tysięcy ludzi, którzy decydują się na jej podjęcie. Tym niemniej pierwsza wizyta u psychologa może być stresująca. Wymaga otworzenia się przed obcą osobą i powierzenia jej swoich problemów. Czym się kierować, dokonując wyboru specjalisty? Sprawdź, na co zwrócić uwagę.
Doświadczenie w pracy z osobami o podobnych problemach
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, że podobnie jak lekarz, również psycholog dokonuje specjalizacji swoich usług. Poszczególni pacjenci wymagają różnego podejścia, dlatego też większość psychologów profiluje się pod kątem określonych dolegliwości. Na wstępie powinieneś więc spróbować zrozumieć, jakiego rodzaju problemy cię dręczą – czy to zadawnione urazy z dzieciństwa, świeża bolesna strata, stany depresyjne i ogólny brak radości życia czy jeszcze inna kwestia? Wybierz psychologa specjalizującego się w udzielaniu pomocy osobom w sytuacji podobnej do twojej.
Często bywa i tak, że trudno samodzielnie określić przyczynę dręczących cię stanów. Dobrym rozwiązaniem jest w tej sytuacji skorzystanie z diagnozy psychologicznej i dokonanie wyboru konkretnego psychologa dopiero wówczas, gdy będziesz już wiedział, nad czym w twoim przypadku trzeba popracować.
Rodzaj oferowanych usług
Dodatkowo poszczególni specjaliści mogą prowadzić różne rodzaje terapii – np. sesje indywidualne i grupowe, terapia rodzin lub par, pomoc dzieciom, nastolatkom, osobom dorosłym, seniorom czy osobom niepełnosprawnym intelektualnie, terapia uzależnień i współuzależnieni, a także hipnoza lub terapia zajęciowa. Wybór konkretnego typu usługi zależy zarówno od problemu, z jakim się borykasz, jak i od tego, czy w terapii będziesz uczestniczył sam, z partnerem czy z rodziną.
Do podstawowych form pracy stosowanych w poradni psychologicznej należą m.in. pomoc psychologiczna (wsparcie w kryzysach życiowych, pomoc w rozwoju osobistym, prewencja zaburzeń), psychoterapia (np. stanów lękowych, nerwic, fobii, depresji, zaburzeń odżywiania, uzależnień) czy diagnoza psychologiczna (badanie osobowości, diagnoza funkcji poznawczych). Więcej na temat poszczególnych usług przeczytaj na https://cpp.swidnica.pl/.
Nie wiesz, która z form pomocy będzie przydatna w twoim przypadku? To żaden problem – już podczas pierwszej wizyty psycholog będzie w stanie przynajmniej wstępnie określić główny zakres twoich problemów i w zależności od możliwości – osobiście pokierować dalej terapią lub powierzyć cię innemu specjaliście.
Opinie pacjentów
W przypadku tak specyficznego zawodu jak psycholog, poza wykształceniem i doświadczeniem liczy się również jego podejście do pacjenta. Będziesz powierzać mu swoje sekrety i dzielić się z nim najtrudniejszymi wspomnieniami, obawami czy przemyśleniami – powinieneś więc mieć pewność, że uzyskasz fachową pomoc w przyjaznej atmosferze.
Nie wahaj się zasięgnąć opinii innych pacjentów. Wykorzystuj do tego różne możliwe drogi: sprawdź profil psychologa w ogólnodostępnych serwisach z ocenami, dopytaj anonimowo na forum czy grupie dyskusyjnej lokalnego portalu w social mediach. Nie obawiaj się również zapytać znajomych. Na szczęście minęły już czasy, gdy korzystanie z pomocy psychologa czy psychiatry było wstydliwe – obecnie społeczeństwo jest dużo bardziej świadome i nie musisz się obawiać, że ktoś oceni cię krytycznie. Przeciwnie – poszukiwanie wsparcia to dowód twojej operatywności i rozsądku. Może się okazać, że ktoś z rodziny czy znajomych ma już doświadczenie ze specjalistą, którego usługi poleca – wówczas warto skorzystać z rekomendacji.
Cena i długość sesji
Teoretycznie pomoc psychologiczna jest refundowana przez NFZ. W praktyce kolejki są jednak bardzo długie, a osoba cierpiąca nie powinna zwlekać z poszukiwaniem pomocy – to grozi pogłębianiem się problemu. Dlatego też jest bardzo prawdopodobne, że trafisz do prywatnego gabinetu.
Dokonaj rozeznania – sprawdź, jakie ceny obowiązują w różnych poradniach za podobne usługi oraz ile czasu przewidziano na konsultację. Pamiętaj jednak, że cena nie może być podstawą dokonania decyzji – na szali leży twoje zdrowie, nie możesz ryzykować udając się do tańszego ale kiepskiego specjalisty.
Co jeszcze jest ważne? Twoje osobiste odczucia. Jeśli psycholog nie wzbudza twojego zaufania, nie powinieneś uczęszczać do niego na siłę, nawet jeśli ma doskonałe opinie. Nie wstydź się poprosić o zmianę terapeuty – dobry specjalista na pewno się nie obrazi, a z kiepskim i tak nie warto współpracować.