Historia liczby Pi jest tak długa, jak dzieje cywilizacji, bo odkryli i wykorzystywali ją już starożytni Babilończycy. Od 20 lat, tradycyjne 14 marca, Dzień Liczby Pi świętuje m.in. Technikum nr 4, gdzie z tej okazji zorganizowano imprezę z pi w tle.
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Liczby Pi, którego data nie bez przyczyny wypada właśnie 14 marca (skojarzenie z rozszerzeniem dziesiętnym liczby Pi, czyli 3.14 lub urodzinami Wacława Sierpińskiego twórcy polskiej szkoły matematycznej), uczniowie z 11 szkół z Bytomia i sąsiednich miast wzięli udział w niecodziennym wydarzeniu.
- Ponieważ w tym roku obchodzimy Rok Mikołaja Kopernika, nadaliśmy wydarzeniu przewrotną nazwę Pi spotyka Kopernika. Jak co roku poprzez tę imprezę oswajamy matematykę i pokazujemy, że to dziedzina nauki, która występuje na każdej płaszczyźnie naszego życia - mówi Katarzyna Żak, matematyczka, koordynatorka wydarzenia.
Wierszem o ludolfinie
Na uczniów , którzy brali udział w szkolnych obchodach Dnia Liczby Pi (która nazywana jest także ludolfiną) czekały liczne quizy i pokazy, a wśród nich konkursy matematyczne, astronomiczna krzyżówka, konkurs na zapamiętanie jak najwięcej liczb po przecinku, a nawet recytacja wiersza o kosmicznych właściwościach liczby pi. A na deser - pierniki w kształcie pi.