Szachy to gra, która staje się coraz popularniejsza w naszym mieście. W Bytomiu działa już z powodzeniem od 2015 roku sekcja szachowa w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1, a teraz po dwudziestu latach w Bytomiu otwarto klub szachowy FORTECA Bytom, który poprowadzi nie tylko sekcje dla dzieci i młodzieży, ale również seniorów. Zajęcia będą się odbywały w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej przy pl. Jana III Sobieskiego.
Cel? Zwiększyć popularność szachów w Bytomiu
Śląsk jest kolebką i najbardziej aktywnym szachowo regionem w Polsce. Chcąc promować szachy, ale również stworzyć miejsce, w którym miłośnicy tej gry będą mogli się spotykać oraz reprezentować klub w zawodach, miłośnicy szachów zdecydowali się na powołanie klubu w Bytomiu.
Twórcy nowego klubu szachowego FORTECA Bytom zapraszają do współpracy wszystkich miłośników tej gry. Klub jest już członkiem Śląskiego Związku Szachowego, a wkrótce jego założyciele rozpoczną starania o członkostwo w Polskim Związku Szachowym. Warto dodać, że już od kwietnia rozpoczną się regularne spotkania dla członków klubu chcących rozgrywać wieczorne turnieje. Przynależność do klubu umożliwi nie tylko reprezentowanie jego barw, ale także organizowanie w mieście zawodów szachowych.
Członkostwo w klubie i reprezentowanie jego barw będzie bezpłatne, jednak każdy, kto chciałby zostać wpisany do ewidencji klubowej będzie zobowiązany do comiesięcznej opłaty w wysokości 30 zł. Jak zapowiadają twórcy klubu, jego celem będzie prowadzenie także szkoleń dla najmłodszych, organizacja turniejów, a także reprezentowanie miasta i klubu na turniejach regionalnych i krajowych. Tym samym w klubie swoje miejsce znajdą zarówno dzieci, uczniowie oraz młodzież, ale także seniorzy, którzy będą mogli spróbować swoich sił.
Hasłem przewodnim Fortecy Bytom jest motto: „Szachy łączą pokolenia”. W klubie każdy znajdzie swoje miejsce.
Klub FORTECA Bytom prowadzi już swój fanpage na Facebooku gdzie można znaleźć informacje o klubie, turniejach oraz zasadach członkostwa. Warto dodać, że w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy pl. Jana III Sobieskiego 3 będą prowadzone spotkania, treningi i turnieje.
W MDK-u grają w szachy już od 2015 roku
W Bytomiu od 2015 roku działa sekcja szachowa w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 przy ul. Powstańców Warszawskich 12, gdzie pod okiem Iwony Kauli w pięciu grupach zmagania szachowe prowadzi 54 młodych szachistów w wieku od 6 do 21 lat.
- Pomysł sekcji szachowej w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 zrodził się w 2015 roku. Przed laty w Bytomiu istniał klub szachowy - Spółdzielczy Klub Sportowy „Start” Bytom, który z mężem reprezentowaliśmy. Przez lata w Bytomiu nie było klubu, w którym młodzież mogłaby realizować pasje szachowe. Marzeniem naszym było, by Bytom na nowo zagościł na mapie szachowej. Dzięki przychylności i pomocy dyrekcji MDK-u, sekcja szachowa dość szybko zaczęła się rozwijać - mówi Iwona Kaula, prowadząca sekcję szachową w MDK nr 1. - Dzisiaj w sekcji jest 5 grup, w których ćwiczy swoje umiejętności 54 graczy, reprezentujących miasto w I śląskiej lidze szachowej, III lidze polskiej oraz wielu innych turniejach - dodaje Iwona Kaula.
Sekcja szachowa MDK nr 1 nie tylko z sukcesami reprezentuje nasze miasto w regionie i kraju, ale sama organizuje turnieje dla szachistów i szachistek ze Śląska oraz z całej Polski. Już niebawem, bo w maju odbędzie się VII Turniej o Puchar Dyrektora MDK nr 1 w Bytomiu. Warto dodać, że tylko od stycznia do marca zawodnicy MDK-u reprezentowali Bytom na: Drużynowych Mistrzostwach Śląska w szachach klasycznych, Indywidualnych Mistrzostwach Śląska Juniorów w szachach szybkich i Drużynowych Mistrzostwach Śląska Seniorów w szachach klasycznych.
Sekcja szachowa w Młodzieżowym Domu Kultury co roku organizuje także nabór do nowych grup. - Rekrutację do sekcji rozpoczniemy w czerwcu. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu, a roczna składka na rzecz MDK wynosi 80 zł - mówi Iwona Kaula. - Zachęcam wszystkie chętne dzieci, ale również młodzież szkolną, aby spróbowały swoich sił i zasiliły nasze szeregi - dodaje Iwona Kaula.
Na stronie Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 można zapoznać się z zasadami rekrutacji do sekcji szachowej oraz sukcesami naszych szachistów - więcej o sukcesach na stronie MDK nr 1
Europa zna szachy już od średniowiecza
Szachy to jedna z najstarszych gier znanych na świecie, której popularność stale wzrasta. W średniowieczu gra w szachy zyskała aprobatę królewskich dworów, dla-tego też często jest nazywana „królewską grą”. Na nasz kontynent szachy dotarły wraz z arabską ekspansją w VIII wieku, a największą popularność zyskały sobie na południu Europy, najpierw w Hiszpanii, a potem we Włoszech. W kolejnych wiekach ta popularna gra trafiła na kolejne królewskie dwory w Europie, w tym również na dwór Piastów i Jagiellonów.