W kilku miastach Metropolii rowerzyści uczczą 150 rocznicę Wojciecha Korfantego, jednego z ojców niepodległego Państwa Polskiego. Do akcji aktywnie włączyli się miłośnicy jednośladów z Bytomia, którzy punktualnie o 10:00 wyruszyli dzisiaj 22 kwietnia spod budynku „U-la” w trasę kilkunastokilometrowego rajdu śladami Wojciecha Korfantego.
Rajd zorganizowany przez Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach zaplanowano punktualnie o 10:00 w trzech miastach Metropolii - Bytomiu, Katowicach i Siemianowicach Śląskich. Z czterech różnych punktów rowerzyści wyruszą w rajd po miejscach związanych z Wojciechem Korfantym. Z Bytomia rowerowy rajd ruszył spod budynku „U-la”, a więc miejsca, gdzie powstańcy składali przysięgę.
Na trasie rajdu rowerzyści planują następnie odwiedzić ulicę Gliwicką, gdzie w 1920 roku w nieistniejącym już hotelu „Lomnitz” działał Polski Komisariat Plebiscytowy na czele z Wojciechem Korfantym, Dolinę „Górnika” w Chorzowie, budynek Gimnazjum Królewskiego w Katowicach /obecnie VIII Liceum Ogólnokształcącego/, którego uczniem był Wojciech Korfanty by dotrzeć do mety przed pomnikiem Korfantego na pl. Sejmu Śląskiego.
Warto również dodać, że sezon kolarski rozpoczęli dzisiaj także rowerzyści zrzeszeni w Bytomskim Turystycznym Klubie Kolarskim „Catena Bytom”.
Rowerzyści odwiedzą historyczne miejsca związane z Wojciechem Korfanty
Z okazji przypadającej 20 kwietnia 150 rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego, rowerzyści odwiedzą historyczne miejsca związane z Korfantym - posłem do Reichstagu, Sejmu odrodzonej Rzeczypospolitej, Sejmu Śląskiego, a także Polskim Komisarzem Plebiscytowym i dyktatorem III powstania śląskiego w 1921 roku. Wśród miejsc, które odwiedzą rowerzyści będą między innymi: pomnik Wojciecha Korfantego w Siemianowicach Śląskich, katowicki Rynek, pl. Sejmu Śląskiego, Teatr im. Stanisława Wyspiańskiego, drukarnia „Górnoślązaka”, redakcja „Polaka”, a także willa Konstantego Wolnego oraz grób Wojciecha Korfantego na cmentarzu przy ul. Francuskiej 26.
Warto dodać, że celem rajdu śladami Wojciecha Korfantego jest nie tylko uczczenie 150 rocznicy jego urodzin /Wojciech Korfanty urodził się 20 kwietnia 1873 roku w niewielkiej osadzie Sadzawka /obecnie Siemianowice Śląskie/, ale również promocja walorów Górnego Śląska i historycznych miejsc związanych z jednym z najbardziej zasłużonych dla Polski polityków.