W sobotę, 13 maja z okazji Nocy Muzeów, Koksownia Bytom udostępni zwiedzającym budynek zabytkowej siłowni. To tam swoją siedzibę będzie miało Muzeum Koksownictwa, które od roku działa wyłącznie online. To unikatowa okazja, aby na własne oczy zobaczyć miejsce, które tworzyło przemysłową historię Śląska. Aby wziąć udział w oprowadzaniu należy wysłać zgłoszenie (imię, nazwisko i numer telefonu) na adres: Początek zbierania zapisów we wtorek, 9 maja od godz. 8:00, decyduje kolejność zgłoszeń.

Koksownia Bytom zaprasza na Noc Muzeów do zabytkowej siłowni

Siłownia (elektrownia) dawnej Huty Bobrek, która cały czas służy Koksowni Bytom to niesamowita przemysłowa przestrzeń, w której czas zatrzymał się w latach 30. XX wieku. Docelowo, miejsce będzie jedną z głównych atrakcji Muzeum Koksownictwa, które w wersji wirtualnej działa od blisko roku z inicjatywy Koksowni Bytom, mecenasa projektu.

Gratka dla historyków i miłośników przemysłu

- Niespełna rok temu temu uruchomiliśmy Wirtualne Muzeum Koksownictwa i zaprosiliśmy media do budynku siłowni. Kiedy w Internecie pojawiły się pierwsze zdjęcia, dostaliśmy dziesiątki maili z prośbą o możliwość zwiedzenia obiektu. Na co dzień to niemożliwe, bo siłownia cały czas pracuje, ale postanowiliśmy dołączyć do Nocy Muzeów i zaprosić na wycieczkę kilkudziesięciu miłośników industrialu - mówi Rafał Szostok, prezes Koksowni Bytom.

Co trzeba zrobić, żeby zobaczyć zabytkowy budynek siłowni

Noc Muzeów w siłowni dawnej Huty Bobrek będzie wydarzeniem darmowym, na które obowiązują zapisy. Aby wziąć udział w oprowadzaniu należy wysłać zgłoszenie (imię, nazwisko i numer telefonu) na adres: Początek zbierania zapisów we wtorek, 9 maja od godz. 8:00, decyduje kolejność zgłoszeń. Z powodu ograniczonej liczby miejsc, jedna osoba może zarezerwować maksymalnie dwie wejściówki.

W trosce o komfort i bezpieczeństwo uczestników oprowadzanie będzie odbywać się w dwóch 15-osobowych grupach o godzinie 18:00 i 19:00. Każda osoba przed wejściem do budynku przejdzie krótkie szkolenie BHP oraz otrzyma kask i kamizelkę. Na zwiedzanie zapraszamy wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat. Ze względu na industrialny charakter i aktualny stan, przestrzeń siłowni nie jest przystosowana do osób z niepełnosprawnością ruchową.

Wyjątkowy zabytek na mapie Bytomia

Gmach siłowni dawnej Huty Bobrek to wyjątkowy zabytek na mapie Bytomia.

- Budynek siłowni, w którym znajdowała się elektrownia i szatnia o wymiarach 116 m na 24,5 m, powstał w dwóch etapach. Część południową zbudowano w 1900 roku, zaś północną około 1907 roku. Mimo różnicy kilku lat całość obiektu została wykonana w stylu neoromańskim. Fasada budynku jest dwukondygnacyjna. Jej górną część ozdobiono arkadami o zaostrzonych łukach - mówi Tomasz Sanecki, bytomski historyk. - Budynek ze względu na wartość historyczną jako obiekt architektury przemysłowej został wpisany do rejestru zabytków 7 listopada 1984 roku decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach - dodaje.

Koksownia Bytom w Bytomiu - Bobrku

Przyszła siedziba Strefy Rozwoju Inwestycji

W perspektywie najbliższych lat budynek siłowni Koksowni Bytom będzie nie tylko siedzibą Muzeum Koksownictwa. Obecnie na ukończeniu są prace projektowe, które przekształcą imponujący gmach przy ul. Konstytucji w zaplecze biurowe dla powstającej m.in. na terenach Koksowni Bytom, Strefy Rozwoju Inwestycji i Aktywizacji Zawodowej. - Powstaną tutaj powierzchnie biurowe, centrum obsługi inwestorów, centrum aktywizacji lokalnej społeczności, inkubator lokalnego biznesu oraz Muzeum Koksownictwa - wylicza Rafał Szostok, prezes Koksowni Bytom.

Wirtualne Muzeum Koksownictwa można znaleźć w mediach społecznościowych i na stronie www.muzeumkoksu.pl