Sprzedaż wierzytelności – na czym polega i kiedy warto rozważyć taką ofertę?

Zmagania z niewypłacalnym dłużnikiem bywają skomplikowane i czasochłonne – nie każdy wierzyciel chce się w nie angażować, zwłaszcza jeśli potrzebuje szybkiego wpływu pieniędzy. W takich sytuacjach można zdecydować się na sprzedaż wierzytelności, która oznacza przekazanie prawa do długu innemu podmiotowi. Zastanawiasz się, jak taki proces przebiega w praktyce i kiedy warto skorzystać z tego rozwiązania? Czytaj dalej, a poznasz najważniejsze informacje na ten temat!

Jakie wierzytelności warto kupić?

Przeglądając oferty, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii – są one ważne dla późniejszego efektywnego egzekwowania należności. Bezpieczna i godna zainteresowania jest sprzedaż wierzytelności:

  • wymagalnych – oznacza to prawną możliwość żądania od dłużnika spłaty długu,
  • nieprzedawnionych – przedawnienie stanowi przeważnie skutek zaniedbań ze strony wierzyciela, który nie podejmuje działań przerywających cykl przedawnienia (jest on liczony od momentu osiągnięcia statusu wymagalności),
  • bezspornych – wynikających z tytułu egzekucyjnego,
  • zabezpieczonych nieruchomością – zwiększa to szansę na odzyskanie zainwestowanej kwoty.

Dla kogo sprzedaż wierzytelności to trafne rozwiązanie?

Z pewnością dla inwestorów dysponujących wystarczającą ilością gotówki – wierzytelności zabezpieczone nieruchomością to spora inwestycja, która jednak daje szanse na wysoki zwrot. Zdarza się, że trzeba na niego poczekać, ponieważ procedura odzyskiwania należności może potrwać i okazać się czasochłonna.

Zakup wierzytelności krok po kroku – jak przebiega?

Chcąc przystąpić do zakupu wierzytelności? Zapoznaj się z ofertami sprzedaży – znajdziesz w nich najważniejsze informacje dotyczące nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie wierzytelności.

Następnie ustal, w jaki sposób zabezpieczona jest wierzytelność: czy prowadzona jest już egzekucja komornicze lub nieruchomość jest częścią masy upadłościowej.

Nabycie wierzytelności odbywa się w drodze cesji, a po dopełnieniu formalności zostajesz wpisany w księdze wieczystej w dziale IV i możesz ubiegać się o spłatę długu.