W 2025 roku rozpoczną kursowanie pociągi na trasie Tarnowskie Góry - Bytom - Katowice. Wcześniej projektowane będzie otoczenie nowych stacji kolejowych. Mieszkańcy Bytomia brali udział w spacerach badawczych, podczas których mówili o rozwiązaniach, dzięki którym dojazd do pracy, czy szkoły będzie szybki i komfortowy a przejście na pociąg bezpieczne. Kolejną częścią projektu jest badanie ankietowe.

PKP Polskie Linie Kolejowe budują nowe tory i perony Kolei Metropolitalnej. Po zakończeniu inwestycji zmieni się lokalizacja kilku stacji i powstaną nowe (Chorzów Uniwersytet, Bytom Stroszek oraz Tarnowskie Góry Osada Jana). Powrót pociągów na tę linię i wprowadzone dwa lata temu połączenie Bytom-Gliwice ułatwią szybkie i wygodne podróże w kilku kierunkach - w stronę Gliwic, Bytomia, Chorzowa, Katowic, Tarnowskich Gór, Lublińca oraz lotniska i dalej, w kierunku Zawiercia i Częstochowy. W maju w Bytomiu odbyły się cztery spacery badawcze, w Stroszku, Karbiu, Rozbarku oraz na stacji głównej w Bytomiu.

Spacery badawcze cieszyły się dużą popularnością

Kolejnym etapem projektu jest badanie ankietowe dotyczące transportu oraz wyglądu stacji kolejowych. W kwestionariuszu znalazły się pytania dotyczące częstotliwości i sposobu korzystania z komunikacji publicznej. Kwestionariusz ankiety dostępny jest pod linkiem - https://gzm.lopi.io/a/jak-otworzyc-kolej-na-mieszkancow/1

Spacery badawcze organizowane są w ramach projektu „Jak otworzyć kolej na mieszkańców”. Projekt jest realizowany przy wsparciu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) i Komisji Europejskiej we współpracy Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i Spółdzielni Socjalnej FADO.