Już po raz kolejny w Teatrze Rozbark odbyła się Otwarta Konferencja Ekologiczna. Mottem tegorocznej edycji była Natura miasta, dlatego nie zabrakło tematów związanych z różnorodnością i siłą śląskiej przyrody.

Oprócz wykładów, które przygotowali eksperci z zakresu ochrony środowiska, socjologii i edukacji ekologicznej, młodzi uczestnicy wzięli udział w ekotargach, warsztatach pszczelarskich, a także relaksowali się podczas malarskiego pleneru.

W programie wydarzenia znalazły się także wykłady ekspertów, m.in. dr hab. prof. Magdaleny Szpunar, prof. dr hab. Adama Rostańskiego i dr hab. Sławomiry Kamińskiej-Berezowskiej. Ciekawą prelekcję miał też Kasper Jakubowski z krakowskiej Fundacji Dzieci w Naturę, który poruszył temat czwartej przyrody, czyli nieużytków kiedyś zdegradowanych przez działalność człowieka, a dziś na powrót przejętych przez naturę.

Wśród imprez towarzyszących nie zabrakło Sztandu Rozmajtości, gier i zabaw dla dzieci, a także eko-artystycznych warsztatów dla dzieci i młodzieży organizowanych przez Stowarzyszenie Spełniamy Dziecięce Marzenia.

Świadomość ekologiczna

- Zmiany klimatu, segregacja odpadów, gospodarowanie zielenią miejską, dbanie o środowisko, w którym żyjemy - to tematy, które były poruszane podczas Konferencji Ekologicznej. Jak co roku dzieliliśmy się wiedzą na ten temat z dziećmi, młodzieżą i wszystkimi zainteresowanymi - mówił Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska UM.

Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Mariusza Wołosza Prezydenta Miasta Bytomia oraz Gabriela Tobora Burmistrza Miasta Radzionkowa, a jej organizatorami był Urząd Miejski w Bytomiu oraz Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii „Zielona Ziemia”.