Zbyłeś lub nabyłeś pojazd? A może otrzymałeś go w darowiźnie lub spadku? Zgłoś się do Wydziału Komunikacji, a unikniesz kary. Masz na to tylko 30 dni. 1 lipca Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 14 czerwca 2023 roku odwołano na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stan zagrożenia epidemicznego, a co za tym idzie od 1 lipca na złożenie zawiadomienia o zbyciu/nabyciu oraz rejestrację pojazdu sprowadzonego z Unii Europejskiej jest ustawowe 30 dni.
Przypominamy, że w związku z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym od 1 stycznia 2020 roku właściciel pojazdu:
1) niebędącego nowym pojazdem, sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, który nie zarejestrował pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie 30 dni o dnia jego sprowadzenia,
2) zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie zawiadomił starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu (art. 78 ust. 2 pkt 1 -ustawy) w terminie nieprzekraczającym 30 dni,
podlega karze pieniężnej w wysokości od 200 do 1000 zł.
Niedopełnienie obowiązku rejestracji pojazdu w ciągu 30 dni od dnia jego sprowadzenia z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej oraz niezgłoszenie nabycia/zbycia pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w tym terminie powoduje nałożenie kary pieniężnej w wysokości od 200 do 1000 zł. Przepisy mają zastosowanie do wszystkich podmiotów, czyli zarówno do osób fizycznych, do osób prawnych oraz do jednostek organizacyjnych. Nie ma też znaczenia czy auto jest sprowadzane/kupione na sprzedaż w ramach działalności gospodarczej, czy na prywatny użytek.
Przepisy dotyczą także tych, którzy dokonują dalszej odsprzedaży pojazdu stanowiącego dla nich towar handlowy, a nie środek transportu w rozumieniu art. 2 pkt 31 Prawa o ruchu drogowym. Obecnie spod obowiązku rejestracji w terminie 30 dni od sprowadzenia z innego kraju UE wyłączono tylko pojazdy nowe. Termin ten został wydłużany ze względu na epidemię COVID - 19 raz do 180 dni, następnie do 60 dni ze względu na stan zagrożenia epidemicznego.
Obowiązek rejestracji, zgłoszenia zbycia czy nabycia obciąża, niezależnie od siebie, obie strony transakcji, tzn. zarówno nabywcę, jak i zbywcę pojazdu. Sposób nabycia pojazdu nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia - obejmuje nie tylko najczęstszy przypadek sprzedaży, ale również darowiznę, zamianę czy nabycie w drodze dziedziczenia. Obowiązek ten ciąży na każdym z właścicieli pojazdu i każdy z nich odpowiada za niewykonanie ww. obowiązku.
Zgłoszenia nabycia lub zbycia pojazdu można dokonać osobiście w Wydziale Komunikacji Urzędu Miejskiego w Bytomiu przy ul. Parkowej 2, wysłać pocztą (liczy się data stempla pocztowego) lub elektronicznie za pośrednictwem EPUAP.
Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej zamieszczone są informacje dot. stawek opłat za czynności związane z rejestracją pojazdu, dowodem rejestracyjnym, prawem jazdy, zezwoleniami oraz legitymacjami instruktora
Jakie są obowiązki dla kierowców w związku ze zniesieniem stanu zagrożenia epidemicznego?
KONIEC STANU ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO - OBOWIĄZKI DLA KIEROWCÓW
Od 1 lipca 2023 roku Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 14 czerwca 2023 r. (Dz. U. z 2023 r. poz. 1118) odwołano na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stan zagrożenia epidemicznego.
Przepisy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, przewidywały rozwiązania, polegające na przedłużeniu ważności:
- prawa jazdy (w tym zagranicznego prawa jazdy);
- pozwolenia na kierowanie tramwajem;
- uprawnień do kierowania pojazdami;
- świadectwa kierowcy;
- zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub pojazdem przewożącym wartości pieniężne;
- legitymacji instruktora nauki jazdy;
- legitymacji egzaminatora;
- zaświadczenia o wpisie do ewidencji instruktorów techniki jazdy (świadectwa instruktora techniki jazdy);
- wpisu w prawie jazdy kodu 95 potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji wstępnej, kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej albo ukończenie szkolenia okresowego.
Wszystkie te dokumenty, uprawnienia i szkolenia, których termin upłynął w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii pozostawały ważne i będą ważne także w okresie 60 dni od daty zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego.
Uwaga! Po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego tj. od 1 lipca 2023 roku w ciągu 60 dni trzeba będzie wszystkie zaległe badania i szkolenia wykonać lub odnowić, a terminy ważności dokumentów przedłużyć. Po tym terminie ww. uprawnienia automatycznie stracą ważność.