Wakacyjne spacery po Bytomiu z przewodnikami odkrywają tajemnice miasta

3 min czytania
Wakacyjne spacery po Bytomiu z przewodnikami odkrywają tajemnice miasta


Bytom ożywa latem dzięki wyjątkowym spacerom tematycznym, które odkrywają przed mieszkańcami i turystami nieznane zakątki miasta. To okazja, by poznać fascynujące historie, architekturę i tajemnice regionu w towarzystwie pasjonatów lokalnej przeszłości.

  • Letnie odkrycia Bytomia z przewodnikami pełnymi pasji
  • Niecodzienne trasy i niezwykłe historie czekają na spacerowiczów w Bytomiu

Letnie odkrycia Bytomia z przewodnikami pełnymi pasji

Wakacyjne soboty w Bytomiu nabierają nowego wymiaru dzięki cyklowi spacerów organizowanych przez Lokalną Organizację Turystyczną Miasta Gwarków wraz z władzami miasta. Już od maja mieszkańcy oraz goście mogą wybierać się na tematyczne wycieczki, które prowadzą przez różnorodne dzielnice i miejsca pełne historii. W maju uczestnicy poznali Grossfeld z Dariuszem Pietruchą, a w czerwcu Tomasz Sanecki zaprosił ich na wyprawę po Rozbarku – dzielnicy słynącej z unikalnych kamienic i śladów przemysłowej przeszłości.

W lipcu natomiast Małgorzata Janota poprowadziła grupę szlakiem bytomskich szkół, odwiedzając między innymi wnętrza IV Liceum Ogólnokształcącego oraz Państwowych Szkół Budownictwa. To tylko przedsmak tego, co czeka na chętnych w kolejnych tygodniach wakacji.

Niecodzienne trasy i niezwykłe historie czekają na spacerowiczów w Bytomiu

Już 19 lipca Teresa Ebis zaprosi do odkrywania zdobień sztukatorskich i polichromii ukrytych w bytomskich klatkach schodowych – detali często pomijanych podczas codziennych spacerów. Kilka dni później, 27 lipca, Małgorzata Janota zabierze uczestników w podróż przez epoki, pokazując rozwój architektury od czasów grodziska aż po dynamiczny rozkwit miasta na przełomie XIX i XX wieku.

W sierpniu emocje przeniosą się nieco poza centrum Bytomia. 2 sierpnia Marek Wojcik poprowadzi wycieczkę śladami najstarszej sztolni na pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór, przybliżając fascynujący okres gorączki srebra. Kolejne soboty to okazja do poznania miejsc związanych z władzami miejskimi – 9 sierpnia podążymy za Dariuszem Pietruchą do dawnych siedzib urzędów samorządowych, a 16 sierpnia Teresa Ebis pokaże działanie starych wind w centrum miasta.

Miłośnicy kolejnictwa nie powinni przegapić spaceru 23 sierpnia poświęconego historii kolei Prawoodrzańskiej, a ostatni weekend wakacji – 31 sierpnia – to propozycja dla tych, którzy chcą zgłębić historię miasta poprzez zwiedzanie bytomskich cmentarzy z Małgorzatą Janotą. Na zakończenie sezonu, 6 września Teresa Ebis zaprosi do stuletnich kamienic, aby podziwiać wyjątkowe sufity i sklepienia zdobiące klatki schodowe.

Spotkania rozpoczynają się zazwyczaj w soboty o godzinie 10:00 lub zgodnie z informacjami podanymi przez organizatorów. Szczegóły dotyczące terminów oraz sposobu zakupu biletów dostępne są u Lokalnej Organizacji Turystycznej Miasta Gwarków.

Warto pamiętać, że zakupiony bilet uprawnia do korzystania ze specjalnych zniżek przez siedem dni po spacerze w wielu lokalach gastronomicznych, hotelach oraz instytucjach kultury i turystyki nie tylko w Bytomiu, ale także w Tarnowskich Górach i Zbrosławicach. To doskonała okazja, aby połączyć edukacyjną przygodę z przyjemnościami kulinarnymi i kulturalnymi trzech miast gwarków.

Na podst. Urząd Miejski w Bytomiu

Autor: krystian