Zaczynali na początku lat 90. jako niewielki sklep przy ul. Powstańców Warszawskich 62. Obecnie firma ma swoją siedzibę przy ul. Smolenia 16 i jest wiodącym w kraju przedsiębiorstwem działającym w branży stemplarskiej. Pieczątki wyprodukowane przez COLOP Polska Sp. z o.o, przy to tylko jeden z wielu produktów oferowanych przez bytomskie przedsiębiorstwo.
Funkcjonująca od ponad 30 lat w Bytomiu firma rozpoczęła swoją działalność od produkcji pieczątek, wizytówek i papierów firmowych.
- Obecnie nasza oferta obejmuje nie tylko szereg specjalistycznych zastosowań, ale również urządzenia laserowe, elektroniczną pieczątkę oraz stemple kreatywne - mówi Robert Baran, prezes zarządu COLOP Polska Sp. z o.o. Ponieważ COLOP działa w sektorze B2B, obsługuje firmy z całej Polski. Ważnym filarem działalności firmy jest eksport produktów. I tak pieczątki z Bytomia używane są na wszystkich kontynentach świata m.in. w Azji, obu Amerykach i Afryce.
Pieczątka XX wieku
Jeśli pieczątka nadal kojarzy nam się tylko z pocztowymi stemplami i charakterystycznym dźwiękiem ich przybijania, to warto zapoznać się z ofertą bytomskiej firmy, i zobaczyć jak na przestrzeni lat ewoluowała ta branża. - Staramy się dywersyfikować naszą działalność. Tradycyjna pieczątka, numerator, datownik są dla nas bardzo ważnymi produktami, lecz wciąż patrzymy w przyszłość, wykorzystując nowoczesne technologie i nawiązując współpracę ze środowiskami naukowymi m.in. Politechniką Śląską - mówi Robert Baran. Prawdziwą rewolucją w stemplarstwie jest stworzona przez COLOP cyfrowa pieczątka e-mark - pierwsze na świecie mobilne, elektroniczne, wielokolorowe, zasilane przez baterię urządzenie znakujące. - E-mark to niewielkie urządzenie przypominające trochę myszkę komputerową i z pewnością urządzenie, które przeniosło poligrafię na wyższy poziom - mówi Bartosz Guściora - specjalista ds. sprzedaży urządzenia E-mark. Dzięki E-mark można znakować bezpośrednio z telefonu lub tabletu. Cyfrowa pieczątka została już wielokrotnie nagrodzona zarówno na polskich, jak i zagranicznych targach branżowych.
Stemple do kuchni czyli seria pieczątek kraftowych
Od początku swojej działalności COLOP aspirował do tego, by nie tylko sprzedawać pieczątki, ale tworzyć własne - o różnych formach i zastosowaniach. Dlatego też w ofercie firmy znajdziemy m.in. stemple artystyczne czy edukacyjne. - Stworzyliśmy serię pieczątek kraftowych, artystycznych. Oprócz tego, wprowadziliśmy na rynek Polski ciekawy ekologiczny produkt - stempel do ciastek. Z tym produktem na targach w tamtym roku otrzymaliśmy nagrodę „Super Gift” - mówi Robert Baran.
Technologia laserowa
COLOP Polska to także prężnie działający dział technologii laserowych, który funkcjonuje w oparciu o urządzenia laserowe renomowanych firm takich, jak Universal Laser Systems. - Posiadamy najdłuższe doświadczenie na rynku polskim w zakresie sprzedaży urządzeń laserowych, a naszą ofertę wyróżnia szeroka gama produktów, materiałów do obróbki laserowej oraz innowacyjnych urządzeń do produkcji pieczątek. Zajmujemy się także wypaleniem, cięciem i grawerowaniem na dowolnych materiałach - mówi Tomasz Florian - kierownik działu technologii laserowej w COLOP Polska
Bytom dobre miejsce dla biznesu
Obecnie COLOP Polska zatrudnia 44 osoby i z powodzeniem wytrzymuje konkurencję. - To niewielka branża, a firm w naszym kraju, które działają w podobnym obszarze jest niewiele. Ciekawostką jest, że jeden z zakładów, którego jesteśmy dystrybutorem, pyta wciąż kiedy się przenosimy do Warszawy. Nie było takich planów, by przenieść firmę do innego miasta. Dobrze się czujemy w Bytomiu - podsumowuje Robert Baran.