Wystawa wielkoformatowych batików autorstwa Aleksandry Herisz, od wielu lat związanej z Wolnym Stowarzyszeniem Zielonych Artystów, zagościła w galerii Rotunda Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu. Podczas piątkowego 6 października wernisażu zobaczyliśmy cykl trzymetrowych batików inspirowanych bytomską architekturą obserwowaną w różnych porach roku, w różnym oświetleniu.

Barwy bytomskich kamienic wydobyte światłem

Wielkoformatowe dzieła przedstawione przez Aleksandrę Herisz są zainspirowane bytomską architekturą. Na prezentowanych pracach możemy zobaczyć m.in. detale charakterystyczne dla kamienic przy ulicach: Dworcowej, Jainty, Krakowskiej, ale również na bytomskim Rynku. Prace artystki pokazują nie tylko piękno kamienic, ale również ukazują te same budowle w innych odsłonach.

Dzieła Aleksandry Herisz są znane w Polsce i za granicą

Aleksandra Herisz ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Dyplom uzyskała z wyróżnieniem na Wydziale Edukacji Artystycznej w 1996 roku. Studia podyplomowe zrealizowała na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem w pracowni szkła prof. Kazimierza Pawlaka oraz w pracowni witrażu adi. Ryszarda Więckowskiego w 2005 roku.

W swojej pracy twórczej zajmuje się przede wszystkim tkaniną artystyczną i witrażem. W swoim dorobku ma przeszło 150 wystaw zbiorowych, 15 indywidualnych, 50 plenerów artystycznych, 40 projektów edukacyjno-kulturalnych. Jednym z jej ostatnich sukcesów jest udział w wystawie Polskiej Tkaniny Artystycznej w Muzeum Narodowym w Dżakarcie w Indonezji, kolebce batiku. Mieszka i pracuje w Bytomiu, gdzie prowadzi pracownię działań twórczych i Galerię pod Sztrychem w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1. Prowadzi kursy i szkolenia z zakresu sztuki i rękodzieła, współpracuje z podwarszawską Akademią Łucznica, uczelniami wyższymi oraz szkołami, m.in. Bytomskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

Od 2006 roku jest prezesem Wolnego Stowarzyszenia Zielonych Artystów, z którym zorganizowała już 14 edycji Międzynarodowego Biennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej „Sileziany”. W tym roku obchodzi 30-lecie pracy zawodowej.

Wystawę w galerii Rotunda Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie można oglądać do 31 października 2023 roku.