Kim był Franz Landsberger? Jaką rolę odegrał w naszym mieście oraz jaki miał wkład w powstanie Opery Śląskiej, pierwszego na Górnym Śląsku teatru miejskiego i domu koncertowego? Tego wszystkiego dowiecie się podczas wykładu i prezentacji „Od teatru do Opery Śląskiej. Wizjonerska misja społeczności Bytomia na przełomie XIX i XX wieku”, który 20 października odbędzie się o 17.00 w Centrum Edukacyjno-Kulturalne im. Ks. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego przy ul. Matejki 1. Spotkanie poprowadzi Izabella Wójcik-Kühnel.

Portret Franza Lansdbergera pochodzi ze zbiorów rodzinnych potomków Franza Landsbergera - źródło Izabella Wójcik - Kühnel

Spotkanie jest zapowiedzią wydanie dwujęzycznej publikacji pod tytułem „Życie dla sztuki Franza Landsbergera. Wizjonerska misja społeczności Bytomia na przełomie XIX i XX wieku”, której wydawcą jest Liga Kobiet Nieobojętnych.

Książka przybliżająca życiorys Franza Landsbergera i jego działalność

W książce ukazane są problemy regionu pogranicza na tle osobistych przeżyć rodziny Landsbergerów. Zawiłości historyczne regionu, zmieniającego często przynależność państwową, mówią wiele o historii lokalnej, różnorodności kultur, o tolerancji i akceptacji, ale także o dramacie Holokaustu, który się tutaj rozegrał.

Jej wydanie zbiega się z wznowieniem po dwuletnim remoncie działalności artystycznej na dużej scenie Opery Śląskiej. Książka opowiada o człowieku, który przyczynił się do powstania tego obiektu, pierwszego na Górnym Śląsku teatru miejskiego i domu koncertowego - Franzu Landsbergerze. Temu wybitnemu Bytomianinowi, przedstawicielowi niemieckiej społeczności żydowskiej, w dowód wdzięczności w 1925 r. poświęcono w foyer teatru tablicę pamiątkową, którą usunęli naziści w latach 30-tych XX wieku.

Pocztówka przedstawiająca Dom Koncertowy i Teatr Miejski - źródło Izabella Wójcik - Kühnel

Publikację dofinansowano ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Gminy Bytom, Konsula Honorowego RFN i osoby prywatne.

Archeolożka z wykształcenia, z pasji historyczka

Izabella Wójcik-Kühnel - archeolożka z wykształcenia, z pasji historyczka. Od kilkudziesięciu lat dbająca o to, aby najważniejsze wydarzenia z dziejów Bytomia pozostawały w pamięci kolejnych pokoleń. Wieloletnia i zasłużona pracownica Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Dała się poznać jako niestrudzona i bezinteresowna erudytka, zaangażowana w życie miasta, będącego jedną z największych pasji jej badawczego życia.

Autorka wystaw i towarzyszących jej publikacji, wśród których warto wymienić m.in.: „Dziecko w obiektywie historii: Górny Śląsk i pogranicze” oraz „Kobietę w dziejach i współczesności Bytomia” (współautorstwo). Jako propagatorka historii mówionej w ciągu kilkudziesięciu lat zarejestrowała na nośnikach wiele istotnych rozmów przeprowadzonych z pasjonującymi postaciami naszego regionu.

Logo