Od prawie 14 lat w Bytomiu działa Storm Gray Unit - firma specjalizująca się w usługach z zakresu bezpieczeństwa pracy i biznesu. Od kilku lat departament badań i rozwoju SGU pracuje nad udoskonaleniem pracy systemów ochrony wizyjnej, dzięki algorytmom sztucznej inteligencji.
Zanim Dariusz Tylka zdecydował się założyć biznes w Bytomiu był żołnierzem 16. Batalionu Powietrznodesantowego w Krakowie, oraz służył w Batalionie Dowodzenia. Misje w Bośni i Iraku oraz całe doświadczenie wyniesione z Wojska wykorzystał w cywilu zakładając swoją firmę bazującą na innowacyjnym systemie ochrony video-audio (SOVA).
- Kiedy w 2009 roku przyjechałem na Śląsk i otwierałem firmę, wszyscy mnie ostrzegali: wszędzie tylko nie w Bytomiu! Tymczasem, tu nie tylko było najtaniej, ale także współpraca z władzami miasta bardzo dobrze się układała - mówi Dariusz Tylka, prezes Storm Gray Unit Sp. z.o.o.
Kluczową branżą dla której SGU świadczy usługi, jest branża odnawialnych źródeł energii, systemy Bytomskiej firmy ochraniały większość farm wiatrowych powstałych w Polsce (na około 50 powstałych farm SGU współpracowało przy budowie aż 30 z nich).
SOVA - radykalna ochrona
Usługi SGU opierają się na najnowocześniejszej technologii monitorowania obrazu i analizy. Zarejestrowany obraz przez 24/7 w czasie rzeczywistym trafia do całodobowego Centrum Operacyjnego, gdzie jest zapisywany i analizowany przez operatora, przy wsparciu VIKI - zaawansowanej sztucznej inteligencji.
- Algorytm VIKI, czyli Video Interactive Kinetic Intelligence to sztuczna inteligencja, którą od kilku lat rozwijamy. VIKI wykrywa i identyfikuje zdarzenia, a operator Centrum SOVA nadzoruje całość. Te dwa czynniki gwarantują skuteczność systemu SOVA - tłumaczy Dariusz Tylka.
Bytomska firma zatrudnia około 50 pracowników. - Wyznaję zasadę, że firma to przede wszystkim ludzie którzy ją tworzą. Nasza praca jest wymagająca, a nasza kultura mocno skodyfikowana. Wynika to z moich naleciałości z wojska, zabrałem z niego zasady według których żyję i prowadzę biznes - mówi prezes SGU.
Prewencja zamiast interwencji
Analiza obrazu i zdarzeń przez 24/7 pozwala natychmiast wykryć wszelkie zagrożenia, od wtargnięć poprzez zagrożenia wynikające z nieprzestrzegania przepisów BHP na budowie.
- Stosujemy prewencje zamiast interwencji. Zanim intruz zdąży wejść na chroniony obiekt, słyszy twardy komunikat głosowy. Ma on za zadanie wystraszyć intruza - i w większości przypadków to wystarcza, jeśli jednak jest inaczej podejmujemy bardziej zdecydowane działania - mówi Dariusz Tylka.
Warto też wspomnieć o VIKI (SGU GO) autorskiej aplikacji SGU. Jest to bezcenne narzędzie dla inspektorów BHP. Dzięki niemu mogą kontrolować w jaki sposób prowadzone są prace nawet na kilkudziesięciu obiektach jednocześnie.
- Wciąż udoskonalamy naszą sztuczną inteligencje. Chcemy, żeby by była w stanie wykrywać zachowania potencjalnie niebezpieczne i pomóc operatorowi zadziałać prewencyjnie. Zbyt często jesteśmy świadkami śmiertelnych wypadków. Zabija rutyna. Można tego uniknąć - mówi Dariusz Tylka.
Społeczna odpowiedzialność biznesu
Storm Gray Unit aktywnie angażuje się w życie lokalnej społeczności. Świadczy o tym między innymi udział w remoncie przedszkola. W czerwcu tego roku, Dariusz Tylka przy wsparciu miasta zorganizował akcje sprzątania zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Żabie Doły.
- Nie zmienimy ludzi, nie uratujemy mórz i oceanów przed tonami plastiku, ale możemy działać lokalnie i zadbać o to co mamy dookoła siebie. Wiosną zanim pojawi się zieleń organizujemy drugą edycje wydarzenia. Z tego miejsca już serdecznie zapraszam każdego mieszkańca miasta do udziału w wydarzeniu - podkreśla Prezes SGU.
SGU ma także otwarte drzwi dla młodych specjalistów kształcących się w bytomskich szkołach.
- Wśród pracowników naszej firmy jest sporo absolwentów Zespołu Szkół Technicznych. Dla bystrych, otwartych na rozwój uczniów nasze drzwi są zawsze otwarte - mówi Dariusz Tylka.
Rozwój i plany na przyszłość
Jako firma SGU korzysta z odnawialnych źródeł energii. System SOVA pobiera energię dzięki panelom fotowoltaicznym. Firma dąży do całkowitej redukcji emisji CO2.
- Będziemy aplikować o środki unijne w ramach ścieżki Smart. Jest do dofinansowanie w wysokości 10 mln zł. Przeznaczymy je na rozwój nie tylko technologii wykorzystującej sztuczną inteligencję. Naszym celem jest całkowita redukcja CO2 i bazowanie w całości na energii pochodzącej ze słońca - tłumaczy Dariusz Tylka.
Od niedawna Storm Gray Unit Sp. z.o.o ma swoją siedzibę na Ukrainie, a na listopad zaplanowane jest otwarcie kolejnej - tym razem na Litwie.