Co wspólnego mają ze sobą słynący z wyrobów ceramicznych Bolesławiec i Bytom? Okazuję się, że nie tylko pierwszą literę w nazwie. W najbliższy piątek, 27 października o 13.00 przy ul. Stolarzowickiej 19 w Miechowicach, otworzy swe podwoje Żywe Muzeum Ceramiki.

To trzecie takie miejsce po Bolesławcu i Lublinie, w którym będzie można nie tylko zobaczyć jak powstają oryginalne naczynia, ale samemu je wykonać i ozdobić podczas warsztatów. Na miłośników bolesławieckiego designu czeka też stoisko, w którym będzie można zamówić i zakupić konkretne wyroby.

Muzeum Żywej Ceramiki

Od pomysłu do współpracy

Na pomysł otwarcia w naszym mieście Żywego Muzeum Ceramiki wpadli Beata Znamirowska - Soczawa, pochodząca z Bytomia dziennikarka, autorka książek i specjalistka rozwoju osobistego oraz Wojciech Lempart, przedsiębiorca.

- Na jednym ze spotkań biznesowych nawiązaliśmy współpracę z panem Pawłem Zwierzem, prezesem Fabryki Naczyń Kamionkowych Manufaktura w Bolesławcu, która już od ponad 20 lat specjalizuje się w tradycyjnych wyrobach ceramicznych. Na siedzibę żywego muzeum wybraliśmy 300 - metrowy lokal w byłym gimnazjum - mówi Beata Znamirowska - Soczawa z Żywego Muzeum Ceramiki.

Bytomskie muzeum ceramiki prowadzi współpracę z artystami, instruktorami i rzemieślnikami, którzy będą służyć pomocą podczas warsztatów zdobienia ceramiki stworzonymi przez nich i znanymi na całym świece stempelkami z oryginalnymi wzorami.

Warsztaty ceramiczne dla małych i dużych

Oferta warsztatów skierowana jest do grup szkolnych i przedszkolnych, ale także do osób dorosłych, które chcą twórczo spędzić czas z dziećmi lub we własnym gronie. To także doskonałe miejsce na zorganizowanie imprezy integracyjnej lub okolicznościowej (np. urodziny).

- Zajęcia warsztatowe to nie tylko ciekawa propozycja spędzenia wolnego czasu, ale też doskonała forma terapii, relaksu i sposób rozładowania stresu - zachęca Beata Znamirowska - Soczawa.

Warsztaty ceramiczne

Delikatna ceramika i twarde pięści

Podczas piątkowego otwarcia nie zabraknie historii bolesławieckiej manufaktury i warsztatów zdobienia ceramiki metodą stempelkową, w których weźmie udział m.in. Damian Jonak, zawodowy bokser.

- Pięściarz ze znakomitym bilansem 43 zwycięstw, zmierzy się z wyjątkowym zadaniem, a my zobaczymy jak precyzyjna jest jego słynna prawa ręka - uśmiecha się Beata Znamirowska - Soczawa.

Wśród zaproszonych gości specjalnych będzie też Gabriela Kańtor - autorka powieści oraz Sebastiana Ilczuka, artysty pasjonata malarstwa pastelowego.

Żywe Muzeum Ceramiki czynne jest codziennie od 9.00 do 17.00, a w soboty i niedziele od 10.00 do 14.00.

Więcej informacji o zapisach na: http://zywemuzeumceramikiboleslawiec.booksy.com.