Rozstrzygnięty został konkurs literacki, w którym artyści w krótkich historiach nawiązujących do Bytomia opisali swoją wizję rzeczywistości. W konkursie wzięło udział ponad 250 prac. Jury wybrało te najlepsze. Oprócz zwycięskich opowiadań, 7 prac zostało wyróżnionych.

To już trzecia edycja konkursu „Bytom w 100 słowach”. Dwie poprzednie odbyły się w 2018 i 2020 roku. Uczestnicy przesyłali krótkie historie, które nie mogły przekroczyć 100 słów i które musiały nawiązywać do Bytomia. Nie mogły być też wcześniej nigdzie publikowane. Forma literacka była dowolna, a autorzy mogli napisać je w języku polskim lub w gwarze śląskiej.

Konkurs miał na celu ośmielić twórców do wyrażenia siebie i pokazania, że nie trzeba być człowiekiem pióra, aby celnie opisać swoją rzeczywistość. Historie te obrazują co zmieniła w naszym życiu pandemia, co w nas zmieniła wojna w Ukrainie i napływ uchodźców. Jakie mamy marzenia, jakie obawy.

- Do tej pory na konkurs trafiały prace głównie bytomian, ale zdarzały się też z Zabrza czy Gliwic. Na tegoroczną edycję prace napłynęły niemal z całej Polski. Były historie nadesłane między innymi z Warszawy, Lublina, Gdańska, Włocławka czy Ciechanowa. Łącznie było ich ponad 250. To rekordowy wynik, w I edycji prac było około 70 - powiedziała Ewa Pelc, organizatorka konkursu.

Spośród wszystkich nadesłanych dzieł literackich jury wybrało te najciekawsze. Najlepszą pracą okazał się „Zawał” napisana przez Romana Kocura z Zabrza, drugie miejsce zdobyła historia pt.: „Owa ona” autorstwa Katarzyny Mazur z Bytomia oraz opowieść „Szkoła Muzyczna” Elizy Studzińskiej z Włocławka.

Poziom konkursu był bardzo wysoki, w związku z tym jury postanowiło wyróżnić dodatkowo aż 7 prac: „Żadne miasto nie zmieści się w 100 słowach” - Wojciech Konieczny (Koszalin), „Zeppeliny” - Aleksandra Lenard (Katowice), „Jutro wrzesień” - Wojciech Kościuk (Gliwice), „W sercu jego marzenia - Agnieszka Romanowska-Wróbel (Parchów, gm. Chocianów), „Tympanon” - Patrycja Pierzynka (Warszawa), „Lwiątko” - Sławek Dawidowski (Lublin), „Chłopcy” - Dorota Giglok-Hartman z Bytomia.

Wszystkim uczestnikom gratulacje złożył zastępca prezydenta Bytomia, Adam Fras, przewodniczący Rady Miejskiej, Michał Staniszewski oraz Senator RP, Halina Bieda.

Organizatorem konkursu było stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych. Projekt dofinansowany został z funduszy gminy Bytom.

Zwycięska praca

„ZAWAŁ” Roman Kocur

To tak To wygląda. Zawał. A może to coś innego?

Teraz Tylko Cisza i Ciemność.

Nie ma Nic. Niczego już nie ma.

Wołam. Nikogo. NIC.

Gdzie góra, gdzie dół?
Czas. Teraz tylko czas.

Czas na kopalni. Na dole.

Czy jeszcze jest Dzisiaj? Może już Jutro? A może to już Tydzień….

Nadzieja, że przyjdą. Zawsze przychodzą. Tak mówią.

Ale nadal Cisza. I Ciemno.

Pić. Wszystko boli. Pić.

W uszach szumi.

Szum.

Teraz słychać szum. Może idą.

Idą.

Nareszcie. Widać światło TAM.

To ICH Światło.
Przyszli.

W świetle ich lamp widac napis na bluzach: CSRG Bytom.

Przyszli.

Żyję.

Jestem.